Zamknij

Torbiele piersi: przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać cystę w piersi?

16.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:42

Torbiele piersi to łagodne zmiany o podłożu hormonalnym. Zwykle torbiele występują mnogo, znacznie rzadziej pojawia się torbiel pojedyncza. Zmiany te mogą być maleńkie i nie powodować żadnych objawów, mogą jednak powiększać się, rozpychać, wywoływać ból i ucisk, co bywa pierwszym zauważalnym objawem torbieli w piersi. Dowiedz się, jak rozpoznać torbiel.

Torbiele piersi u kobiety
fot. Shutterstock

Torbiele piersi to zmiany bardzo często rozpoznawane w piersiach kobiet. Są to okrągłe lub owalne przestrzenie, wypełnione płynem. 

Torbiele piersi występują najczęściej u kobiet około 40. roku życia, ale tak naprawdę mogą pojawić się w każdym wieku. 

Torbiele piersi: przyczyny powstawania

Torbiele w piersiach tworzą się w wyniku nagromadzenia płynu wewnątrz gruczołów piersi.

Torbiele piersi to zmiany o podłożu hormonalnym. Zaburzenia hormonalne doprowadzają do zmian w obrębie nabłonka przewodów sutkowych, który rozrastając się, zaburza odpływ płynu surowiczego i prowadzi do powstania nowych struktur wypełnionych tym płynem, czyli właśnie torbieli.

Zmiany hormonalne związane z cyklem miesięcznym i samą menstruacją często powodują powiększenie torbieli i ich bolesność. 

Torbiele piersi: objawy

Torbiel ma postać twardego guzka, ale ma gładką powierzchnię. Jest okrągła, przesuwalna pod palcami, wrażliwa na dotyk. 

Zmiany te nie zawsze wywołują objawy. Najczęściej ból i nadwrażliwość piersi pojawia się przed wystąpieniem miesiączki. 

Duże torbiele (makrotorbiele) mogą powodować stały ból i uczucie ucisku, bo w miarę ich powiększania się otaczający miąższ piersi może się rozciągać.   

ZOBACZ: Ból piersi: przed miesiączką, po menopauzie. O czym świadczy ból piersi? 

Torbiele piersi: badania

Torbiel jest często wykrywaną zmianą podczas samobadania piersi. Guzki, by zostały rozpoznane podczas badania piersi ręką, muszą mieć jednak odpowiednią wielkość. Mikrotorbiele są zbyt małe, by można je było wyczuć palcami, można je uwidocznić tylko podczas specjalistycznego badania.

Lekarz, badając piersi palpacyjnie, czyli ręką, nie jest w stanie odróżnić torbieli od zmiany litej. Dlatego w każdym przypadku po wykryciu zmiany w piersi konieczne jest przeprowadzenie badania USG lub mammografii, a nawet biopsji, jeśli rozpoznana zmiana wzbudzi podejrzenia lekarza. Pobranie próbki materiału z torbieli po wcześniejszym jej nakłuciu może ułatwić postawienie diagnozy, a także pozwolić na jej odbarczenie (usunięcie płynu).

Torbiele piersi: leczenie

Nie zawsze torbiel wymaga leczenia. Zwykle małych torbieli, które nie powodują objawów, nie leczy się, a pozostawia do obserwacji. Dotyczy to szczególnie torbieli powstałych na skutek zaburzeń hormonalnych. Tego typu torbiele można leczyć farmakologicznie.

Torbiele większe, zwłaszcza bolesne poddaje się odbarczaniu, co polega na usunięciu płynu z ich wnętrza. Zabieg ten może zmniejszyć ucisk i ból, ale jeśli płyn nie powoduje dolegliwości, to nie ma konieczności jego usuwania. Odbarczanie wykonuje się podczas biopsji. Polega to na nakłuciu torbieli igłą i odessaniu zalegającego tam płynu. Płyn ten poddaje się następnie badaniu, by wykluczyć obecność procesu nowotworowego.

Niestety, nawet po usunięciu płynu z torbieli może on z czasem nagromadzić się ponownie. 

Zdarza się, że torbiel trzeba usunąć operacyjnie. Dotyczy to zwłaszcza zmian, które po przeprowadzeniu badania cytologicznego wykazują możliwość powstania nowotworu.

Domowe sposoby na ból piersi powodowany torbielą:

  • ogranicz używki, w tym alkohol, papierosy i kawę;
  • postaw na dietę roślinną, ogranicz spożycie czerwonego mięsa;
  • unikaj żywności przetworzonej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.