Zamknij

Test z krwi, który wykrywa aż 50 typów raka. "Game changer"

27.11.2020 15:05
Test z krwi wykrywa raka
fot. Shutterstock

Test z krwi, który wykrywa aż 50 typów raka na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów, trafi do badań w Anglii. To może być prawdziwy przełom w onkologii.

Amerykańska firma Grail opracowała prosty test z krwi, który wykrywa aż 50 typów raka. Badanie jest w stanie uchwycić drobne zmiany molekularne na długo przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby.

Test ma pomóc w diagnozowaniu najtrudniejszych w leczeniu nowotworów złośliwych, takich jak nowotwory głowy i szyi, rak przełyku, rak trzustki, rak jajnika oraz niektórych nowotworów krwi. To właśnie te nowotwory długo nie dają objawów, przez co wykrywane są bardzo późno, a rokowanie zazwyczaj nie jest dobre.

Pilotażowy program z udziałem 165 tys. osób rusza w Anglii w połowie 2021 roku. Sir Simon Stevens, dyrektor naczelny NHS England, powiedział, że nowy test może uratować wiele istnień. "To może być game changer onkologii, który pomoże tysiącom ludzi otrzymać odpowiednie leczenie" - wyjaśnił.

W lipcu pisaliśmy o podobnym teście PanSeer (Singlera Genomics), który przewiduje rozwój pięciu rodzajów raka - raka żołądka, raka przełyku, raka okrężnicy, raka płuca i raka wątroby - do czterech lat przed oficjalną diagnozą.

Źródło: huffingtonpost.co.uk