Zamknij

Polacy opracowali szybki test na raka. Daje 100-procentową skuteczność!

07.11.2017 09:43

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowali innowacyjną metodę wykrywania raka układu moczowego. Skuteczność stworzonego przez nich testu -szacowana na podstawie wstępnych badań - jest rewelacyjna. Właśnie rozpoczęto kolejne próby, w których weźmie udział tysiąc osób.

PAP/East News
fot. ---

Test do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego, opracowali prof. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba z Pracowni Analityki Biochemicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

- Podczas powstawania nowotworów w obrębie nabłonka układu moczowego dochodzi do zwiększonej aktywności enzymów proteolitycznych, czyli takich enzymów, które powodują rozpad białek. Test, nad który trwają badania wykrywa właśnie obecność enzymów proteolitycznych - tłumaczy prof. Lesner.

Zobacz także

Próbka moczu wystarczy, by sprawdzić, czy mamy raka?

Do przeprowadzenia badania wystarczy około jednego mililitra moczu, a o obecności komórek nowotworowych w nabłonku układu moczowego danego pacjenta świadczy zmiana koloru testera.

Proponowana metoda, w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych, jest szybka, bezinwazyjna i – jak wynika z dotychczasowych prób - daje jednoznaczną odpowiedź. Obecnie – obok badań wziernikowych i USG, raka nabłonka układu moczowego można stwierdzić przeprowadzając mikroskopową analizę obecnych w moczu komórek. - W przypadku naszego testu eliminujemy subiektywny czynnik ludzki - wyjaśnia prof. Lesner.

Zrzut ekranu 2017-11-07 o 09.38.42
fot.
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

100 procent skuteczności

Rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz poinformowała, że metoda zaproponowana przez naukowców z tej uczelni, została przetestowana na grupie 85 osób (60 chorych i 25 zdrowych), a próby pokazały jej 100-procentową skuteczność!

W ostatnich dniach uczelnia podpisała umowę na przeprowadzenie dalszych badań, tym razem na grupie tysiąca osób. Testy te zostaną przeprowadzone na Oddziale Urologicznym Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.

Badania w gdyńskiej placówce pozwolą nie tylko ostatecznie potwierdzić skuteczność testu, ale też określić, w jakim stopniu zaawansowania choroby jego wskazania są trafne. Prof. Lesner tłumaczy

- Mam nadzieję, że ta próba pozwoli nam pokazać, że na przykład już w drugim etapie rozwoju choroby test wykazuje obecność enzymów – wyjaśnia prof. Lesner.

Skuteczność testu w jak najwcześniejszej fazie choroby jest o tyle istotna, że nowotwór nabłonka układu moczowego do bardzo późnego stadium przebiega bez jakichkolwiek objawów. Ten typu nowotworu jest piątym pod względem liczby zachorowań w krajach Unii Europejskiej.

Zobacz także

Polski patent na test do diagnozowania raka układu moczowego

Testy prowadzone w gdyńskim szpitalu potrwają od 6 do 8 miesięcy. Jeśli próby te wykażą jego niezawodność, naukowcy będą szukać najlepszego sposobu wprowadzenia go na rynek. Metoda objęta jest już zgłoszeniem patentowym.

Czechowska-Derkacz poinformowała, że prowadzone przez naukowców z UG badania zostały wsparte dofinansowaniem Centrum Transferu Technologii UG w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+.

- Wsparcie to obejmuje m.in. przeprowadzenie dodatkowych badań na większej grupie kontrolnej, ochronę własności intelektualnej i przeprowadzenie dodatkowych analiz rynkowych – wyjaśnia rzecznik.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π