Test na raka, który przewiduje rozwój tej choroby za kilka lat

22.07.2020 14:54
Test na raka z krwi
fot. Shutterstock

Szybki test z krwi potrafi z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać chorobę nowotworową na długo przed tym, jak pojawią się jej objawy, a raka będzie można wykryć za pomocą standardowych metod diagnostycznych. Duże, wieloletnie badanie pokazuje, że raka żołądka, przełyku, okrężnicy, płuc, wątroby udało się rozpoznać u ponad 90 proc. osób, które nie miały żadnych objawów.

Z opublikowanego niedawno w Nature Communications badania wynika, że nowy test z krwi wykrył pięć rodzajów raka na wiele lat przed wykryciem tych chorób za pomocą standardowych metod diagnostycznych.

Opracowany przez chińsko-amerykański startup, test wykrył raka u 91 proc. osób, które nie wykazywały żadnych objawów podczas pobierania próbki krwi, ale od jednego do czterech lat później zdiagnozowano u nich raka żołądka, przełyku, okrężnicy, płuc lub wątroby.

- Celem jest zbadanie ludzi o podwyższonym ryzyku, na podstawie historii rodzinnej, wieku lub innych znanych czynników ryzyka - powiedział współautor Kun Zhang, szef wydziału bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i udziałowiec w Singlera Genomics, firmy, która opracowała test.

Wczesne wykrycie raka ma kluczowe znaczenie, ponieważ zwiększa się czas przeżycia chorych, gdy chorobę można leczyć we wczesnym stadium, a guzy można usunąć chirurgicznie, za pomocą leków lub za pomocą radioterapii. Do tej pory jednak dostępnych jest niewiele skutecznych metod wczesnego wykrywania na etapie, gdy nowotwór nie daje żadnych objawów.

Skuteczny test szybkiego wykrywania raka

Naukowcy zbadali próbki krwi pobrane od ponad 600 osób biorących udział w 10-letnim badaniu stanu zdrowia przeprowadzonym w latach 2007–2017 w Chinach. 

W przypadku 191 pacjentów, u których zdiagnozowano raka, naukowcy wykorzystali nowy test do analizy próbek krwi pobranych cztery lata wcześniej.

Okazało się, że w czasie pobierania próbek krwi test wykrył raka z 88 proc. dokładnością u 113 pacjentów.

Technika ta, rozwijana przez ponad dekadę, ma na celu wykrycie choroby bezobjawowej w oparciu o proces zwany analizą metylacji DNA, który jest powszechnie znanym sposobem regulacji ekspresji genów. Metylacja DNA może przewidywać wystąpienie raka i jego progresję.

Choć wyniki tego długoterminowego badania są obiecujące, to autorzy ostrzegają, że potrzeba więcej badań na dużą skalę i w długich okresach, by potwierdzić potencjał testu wczesnego wykrywania raka.

Rak jest przyczyną prawie 10 milionów zgonów rocznie na całym świecie.

W 2018 roku rak płuc spowodował 1,76 miliona zgonów, rak okrężnicy 862 000, rak żołądka 783 000, rak wątroby 782 000 i rak przełyku 508 000 - dane według Światowej Organizacji Zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: Agence France Presse