Zamknij

Ten rak co roku zabija cztery tysiące Polaków. Pierwsze objawy widać w moczu

14.06.2022
Aktualizacja: 18.07.2022 11:28
Rak pęcherza moczowego: na jakie objawy zwrócić uwagę
fot. Shutterstock

Raka pęcherza moczowego u połowy pacjentów diagnozuje się w zaawansowanym stadium, gdy leczenie jest znacznie trudniejsze. Dlatego warto wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę. Jak zmienia się wygląd moczu pod wpływem tego raka?

Rak pęcherza moczowego co roku diagnozowany jest u 7,5 tysiąca pacjentów. To drugi co do częstości występowania nowotwór urologiczny w Polsce. Najczęściej dotyka mężczyzn w podeszłym wieku, choć  nie jest to regułą – stosunkowo często chorują też kobiety. W Polsce ponad połowa pacjentów ma rozpoznawanego raka pęcherza w późnym stadium. Zdaniem specjalistów ma to związek z niewielką wiedzą na temat tego nowotworu w społeczeństwie.

Eksperci: to najbardziej zaniedbany nowotwór urologiczny

Terapia raka pęcherza moczowego w Polsce związana jest z wieloma przeszkodami, które utrudniają powrót do zdrowia. To nie tylko zbyt późne diagnozowanie, ale też brak dostępu do poradni urologicznych, zbyt rzadkie i obciążające badania diagnostyczne. Specjaliści w dziedzinie urologii i onkologii mówili o tym w poniedziałek na spotkaniu prasowym w Warszawie. Zaprezentowano na nim raport pt. „Sytuacja pacjenta z rakiem pęcherza moczowego – aktualne wyzwania”, wydany przez Fundację Wygrajmy Zdrowie.

Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej prof. Maciej Krzakowski podkreślił, że zgodnie z szacunkami Krajowego Rejestru Nowotworów pod koniec tej dekady liczba zachorowań na raka pęcherza moczowego wzrośnie do 11 tys. rocznie.

– To pewnie ma związek z czynnikiem przyczynowym – palenie papierosów to jest rzeczywiście czynnik numer 1. Jeżeli chodzi o pięcioletnie przeżycia, to tylko 5 proc. osób z tym nowotworem w stadium przerzutowym przeżywa pięć lat, a z przerzutami miejscowymi 36 proc.  – podkreślił.

Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę, że rak pęcherza jest nowotworem tytoniozależnym. Jak dodał onkolog, ważne jest też starzenie się społeczeństwa, ponieważ ryzyko zachorowania na raka pęcherza rośnie wraz z wiekiem.

Jak rozpoznać raka pęcherza moczowego? Alarmujące objawy

Dolegliwości towarzyszące rakowi pęcherza moczowego mogą przypominać inne, niegroźne choroby układu moczowego, dlatego pacjenci często zwlekają z pójściem do lekarza. Istnieje jednak jeden poważny symptom, którego nie wolno bagatelizować.

– W przypadku raka pęcherza nie udało się opracować skutecznych badań przesiewowych. Ale mamy coś, o czym powinniśmy pamiętać, czyli wczesne reagowanie na krwiomocz – powiedział prof. Krzanowski.

Chociaż krew w moczu nie zawsze musi świadczyć o raku, taki sygnał należy zbadać. Niestety, symptom ten występuje u niemal 80 proc. dotkniętych nowotworem.Inne objawy, jakie mogą wystąpić z krwiomoczem, to między innymi:

Prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego zaznaczył, że przeważająca większość chorych z rakiem pęcherza moczowego ma szansę na zachowanie pęcherza, o ile choroba zostanie rozpoznana wcześnie i w postaci tzw. powierzchownej, czyli niezajmującej głębszych warstw pęcherza moczowego (mięśniówki).

Źródło: PAP/Joanna Morga