Zamknij

Ten czynnik zwiększa ryzyko śmierci u osób, które wygrały z rakiem

17.01.2022 13:39
Siedzący tryb życia groźny dla osób po leczeniu onkologicznym
fot. Shutterstock

Zdrowe nawyki mają kluczowe znaczenie dla osób, które wyleczyły raka. Potwierdzają to najnowsze badania, według których brak aktywności fizycznej może znacznie skracać długość życia ozdrowieńców po nowotworach.

Postęp medycyny sprawił, że coraz więcej pacjentów chorych na raka odzyskuje zdrowie. Jednak sama choroba, jak i długotrwały i wyczerpujący proces leczenia, mają wpływ na ogólny stan organizmu. Dlatego osoby, które chorowały na raka, mimo wyleczenia powinny być pod stałą kontrolą lekarską. Zakończenie leczenia nie oznacza powrotu do stanu sprzed zachorowania. Jednym z największych zagrożeń dla osób, które walczyły z rakiem, jest brak ruchu – wynika z badań opublikowanych w piśmie „JAMA Oncology”.

Aktywność fizyczna wydłuża życie ozdrowieńców

Na świecie rośnie liczba pacjentów, którzy przeżyli raka. Naukowcy próbują ustalić, co wpływa na te statystyki. Jednym z ważnych czynników może być aktywność fizyczna. Przeprowadzona w Kanadzie analiza obejmująca dane ponad 1500 osób, u których nowotwory zostały wyleczone, wykazała, że osoby spędzające w pozycji siedzącej ponad osiem godzin dziennie i wykonujące mniej niż 150 minut ćwiczeń tygodniowo były ponad pięciokrotnie bardziej narażone na zgon z powodu nowotworu lub innych przyczyn niż osoby aktywne fizycznie.

Blisko jedna trzecia uczestników nie wykonywała żadnych ćwiczeń i spędzała w pozycji siedzącej ponad sześć godzin dziennie. Również jedna trzecia wykonywała ćwiczenia o umiarkowanej lub dużej intensywności przez 150 minut tygodniowo.

Ruch to naturalne lekarstwo

Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko w przypadku osób, które chorowały na raka. Według WHO siedzący tryb życia jest obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów. Ruch pomaga dotlenić wszystkie organy i znacznie poprawia samopoczucie. Życie w bezruchu prędzej czy później powoduje problemy zdrowotne (m.in. otyłość, zaburzenia hormonalne, choroby serca). U osób, które przeszły nowotwór, powikłania te stanowią jeszcze większe zagrożenie.

– Liczba osób wyleczonych z nowotworów szybko wzrasta, dlatego ważna jest świadomość odpowiednich nawyków i zmian trybu życia. Choć powinniśmy dążyć do wykonywania od 150 do 300 minut ćwiczeń tygodniowo o umiarkowanej lub dużej intensywności, technologia bardzo zmienia nasz styl życia, przyczyniając się do mniejszej aktywności fizycznej. A nawet jeśli udaje nam się ćwiczyć, jednak jednocześnie zbyt dużo czasu dziennie spędzamy w pozycji siedzącej, będzie to miało negatywny wpływ na zdrowie. Wielu lekarzy wciąż mówi pacjentom, aby dużo odpoczywali i nie tracili energii, podczas gdy powinni oni zachęcać do bezpiecznego poziomu regularnej aktywności fizycznej – komentuje dr Alpa Patel z American Cancer Society.

Źródło: PAP