Zamknij

Te zmiany skórne mogą wskazywać na raka piersi. Na co zwrócić uwagę?

14.01.2022
Aktualizacja: 14.01.2022 13:20
Rak piersi - objawy skórne
fot. Shutterstock

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet w Polsce i Unii Europejskiej. Głównym objawem raka jest guzek w piersi, ale nowotwór ten może manifestować swoją obecność również poprzez zmiany na skórze. Co może świadczyć o raku sutka? LISTA częstych objawów skórnych.

  1. Objawy skórne raka piersi. Na co zwrócić uwagę?
  2. Jak wykryć raka piersi? Badania diagnostyczne

Wczesne wykrycie raka piersi daje szansę na podjęcie skutecznego leczenia i długoletnie przeżycie. Dlatego tak ważne jest regularne samobadanie piersi i wykonywanie badań diagnostycznych. Warto również wiedzieć, jakie objawy mogą wskazywać na raka piersi i reagować, gdy tylko się pojawią.

Oprócz dobrze znanych objawów raka sutka, takich jak wyczuwalny pod palcami guzek lub zmiana wyglądu piersi (asymetria, wciągnięcie skóry w okolicy guza), występują też objawy widoczne na skórze gołym okiem. Wyjaśniamy, co powinno niepokoić.

Objawy skórne raka piersi. Na co zwrócić uwagę?

Rak piersi w początkowym stadium rozwoju przebiega zazwyczaj bezobjawowo. W tym czasie zmiany nowotworowe wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub USG.

W miarę rozrostu guza w piersi zaczynają pojawiać się takie objawy jak: wyczuwalny pod palcami guzek, asymetria piersi, wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej, jednostronny wyciek z brodawki.

Nie każdy jednak wie, że rak piersi może dawać objawy skórne, które świadczą niestety o zaawansowanym stadium choroby.

Do objawów skórnych raka sutka zalicza się przede wszystkim:

  • zaczerwienie skóry piersi,
  • zaciągnięcie skóry nad guzem,
  • owrzodzenie skóry (w tym owrzodzenie brodawki sutkowej),
  • obrzęknięta skóra przypominająca skórkę pomarańczy (to objaw agresywnego, zapalnego raka sutka).

Jak wykryć raka piersi? Badania diagnostyczne

Diagnostyka nowotworów sutka opiera się na mammografii diagnostycznej, badaniu ultrasonograficznemu lub w niektórych przypadkach na badaniu rezonansem magnetycznym.

Ostateczne rozpoznanie w przypadku raka piersi stawia się na podstawie wyniku badania histopatologicznego po pobraniu próbki z guza za pomocą biopsji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl;