Zamknij

Problemy z zębami mogą być objawem nowotworu. Jak rozpoznać szkliwiaka?

11.01.2022
Aktualizacja: 11.01.2022 14:55
Problemy z zębami
fot. Shutterstock

Asymetria twarzy, zmiany w zgryzie, przesunięcia zębów, czy obrzęk dziąseł — to mogą być objawy szkliwiaka. Nowotwór ten może rozwijać się w jamie ustnej latami, nie dając o sobie znać. Choroba rozpoznawana jest zwykle wtedy, gdy guz nowotworowy zaczyna niszczyć okoliczne tkanki. 

 1. Szkliwiak: objawy. Jak rozpoznać nowotwór?
 2. Szkliwiak: przyczyny. Dlaczego się rozwija?
 3. Szkliwiak: leczenie. Jak się go pozbyć?
 4. Szkliwiak: rokowania. Czy jest groźny?

Szkliwiak to nowotwór o miejscowej złośliwości wywodzący się z ameloblastów (komórek szkliwotwórczych) listewki zębowej, czyli struktury, z której wykształcają się zęby. Zazwyczaj występuje w okolicy zębów trzonowych w tylnej części żuchwy, rzadziej lokalizuje się w szczęce.

To nowotwór łagodny, ale nie wolno go lekceważyć. Szkliwiak może dawać wznowy i naciekać okoliczne tkanki.

Nowotwór ten dotyka głównie osoby między 20. a 50. rokiem życia, natomiast nie stwierdzono częstszego występowania ze względu na płeć. 

Szkliwiak: objawy. Jak rozpoznać nowotwór?

Szkliwiak charakteryzuje się powolnym, wieloletnim wzrostem. 

Nowotwór umiejscowiony w żuchwie często wykrywany jest późno (na zaawansowanym etapie choroby), ponieważ długo nie daje żadnych objawów. Natomiast guz rosnący w szczęce częściej daje niepokojące objawy ze względu na bliskość wrażliwych struktur, takich jak zatoki szczękowe, oczodoły, do których może naciekać, zaburzając oddychanie lub widzenie.

Objawy, które powinny niepokoić:

 • wyczuwalne twarde, niebolesne zgrubienia w okolicach szczęki i żuchwy;
 • przesuwanie się zębów;
 • asymetria twarzy;
 • opuchlizna policzka, dziąseł lub podniebienia;
 • zmiany w zgryzie;
 • niegojenie się rany po usunięciu zęba;
 • niedrożność nosa;
 • problem z przyleganiem protez zębowych;
 • zaburzenia czucia w okolicy wargi dolnej i bródki.

– Szkliwiak może być wykryty przypadkiem: podczas rutynowego przeglądu stomatologicznego, gdy wykonujemy panoramiczne zdjęcie RTG lub tomografię okolic szczęki i żuchwy z innych powodów. Wynik badania radiologicznego powinien być skonsultowany przez onkologa, który zaleci dalsze postępowanie – zauważa stomatolog Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic w Katowicach.

Szkliwiak: przyczyny. Dlaczego się rozwija?

Przyczyny rozwoju szkliwiaka nie zostały do końca poznane. Uważa się, że czynnikiem zwiększającym ryzyko występowanie tego nowotworu są urazy okolic jamy ustnej, żuchwy, szczęki, a także infekcje i przewlekły stan zapalny w obrębie jamy ustnej.

Znaczenie mają też czynniki genetyczne i komórkowe.

Szkliwiak: leczenie. Jak się go pozbyć?

Podstawą leczenia szkliwiaka jest usunięcie chirurgiczne guza. Przy szkliwiaku nie stosuje się chemioterapii, natomiast może być wprowadzona radioterapia, jeśli guz byłby trudny do usunięcia operacyjnego.

– Niewątpliwie z leczeniem nie należy zwlekać, bo im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i im szybciej usuniemy guza, tym lepiej. Ten nowotwór rośnie cały czas, niszcząc i traumatyzując okoliczne tkanki. Im dłużej zwlekamy, tym szerszy zabieg trzeba będzie przeprowadzić. Często dochodzi też do wznowy, dlatego niezwykle ważne jest usunięcie nowotworu z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek – podkreśla lekarz dentysta Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic w Katowicach.

Szkliwiak: rokowania. Czy jest groźny?

Choć szkliwiak jest nowotworem łagodnym, to kategoryzowany jest jako miejscowo złośliwy, a to oznacza, że jest agresywny dla sąsiadujących tkanek. Ma również tendencję do wznowy.

Szkliwiak szczęki rokuje gorzej niż szkliwiak zębów lub żuchwy, ponieważ naciekając tkanki, może niszczyć zatoki przynosowe, podstawę czaszki i mózg.

Tylko niewielki odsetek szkliwiaków ma formę złośliwą, która daje przerzuty do odległych narządów, jak płuca.

Wczesne rozpoznanie szkliwiaka i wdrożenie odpowiedniego leczenia umożliwia zazwyczaj całkowity powrót do zdrowia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: onkolmed.pl; Dentim Clinic Medicover