Szczepionka na raka wchodzi w fazę badań klinicznych

15.07.2020 10:11
Szczepionka na raka
fot. Shutterstock

Szczepionka na raka australijskich naukowców pomyślnie przeszła testy przedkliniczne i wchodzi w fazę badań klinicznych na ludziach. Dowiedz się więcej.

Szczepionka na raka została opracowana przez australijskich naukowców z Mater Research z The Translational Research Institute we współpracy z The University of Queensland.

Koordynująca badania prof. Kristen Radford z Translational Research Institute twierdzi, że szczepionka może leczyć zarówno nowotwory krwi, jak i guzy lite.

- Mamy nadzieję, że szczepionkę będzie można zastosować w leczeniu nowotworów krwi, takich jak białaczka szpikowa, chłoniak nieziarniczy, szpiczak mnogi i białaczki dziecięce, a także litych złośliwych guzów nowotworowych, w tym raka piersi, raka płuc, raka nerek, raka jajnika, raka trzustki oraz glejaka - powiedziała prof. Radford.

Szczepionka na raka składa się z ludzkich przeciwciał połączonych z białkiem swoistym dla nowotworu. Profesor Radford twierdzi, że szczepionka ma kilka kluczowych zalet w porównaniu z już istniejącymi szczepionkami przeciwnowotworowymi, które już okazały się obiecujące we wczesnych badaniach klinicznych.

Po pierwsze, można ją przygotować jako gotowy do użycia preparat kliniczny, co pozwala ominąć problemy finansowe i logistyczne związane z wytwarzaniem zindywidualizowanej szczepionki dla każdego pacjenta. Po drugie, skutecznie rozpoznaje komórki specyficzne dla danego nowotworu, co maksymalizuje skuteczność leczenia i minimalizuje potencjalne skutki uboczne.

Szczepionka na raka pomyślnie przeszła fazę testów przedklinicznych, co otwiera drogę do rozpoczęcia badań klinicznych na ludziach.

Dobre wieści przekazano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego "Clinical & Translational Immunology".

To może cię zainteresować:

Źródło: sciencedaily.com