Rewolucyjny lek na raka jest już dostępny dla pacjentów w Europie

24.09.2019
Aktualizacja: 25.09.2019 14:52
Leczenie raka
fot. Shutterstock

Brytyjscy lekarze opracowali nowy, "rewolucyjny" lek przeciwnowotworowy, już został zatwierdzony do stosowania w Europie. Ma leczyć szeroki zakres nowotworów. 

Nowe leki  na raka

Zatwierdzony lek nosi nazwę Larotrectinib. Środek wyróżnia się na tle innych terapii. Dlaczego? Ponieważ może być podawany chorym na różne rodzaje nowotworów, niezależnie od umiejscowienia guza. Larotrectinib może być użyty w leczeniu nowotworów o takim samym biomarkerze, bez względu na to, w jakim miejscu w ciele znajduje się rak. “Istnieje wiele szlaków biochemicznych, które są wspólne dla różnych typów nowotworów” - mówiła BBC dr Julia Chisholm, konsultantka ds. nowotworów w szpitalu Royal Marsdem. 

Brytyjscy medycy, którzy testowali nowy środek, twierdzą, że dzięki niemu będzie można wyleczyć więcej pacjentów oraz ograniczyć liczbę niepożądanych skutków ubocznych. 

Lekarze mówią, że nowy lek może zrewolucjonizować leczenie raka zarówno u dorosłych, jak i dzieci, u których też może być stosowany. "Korzyści dla pacjentów - w szczególności dzieci - wynikające z leczenia wielu różnych rodzajów nowotworów za pomocą jednego leku są potencjalnie ogromne, pomagając im w prowadzeniu dłuższego i zdrowszego życia” - powiedział w tym czasie szef NHS England Simon Stevens.

Pierwszą pacjentką, która już skorzystała z leku była Charlotte Stevenson, dwulatka z Belfastu. Zdiagnozowano u niej włóknomięsak dziecięcy, nowotwór tkanki łącznej ciała. Przez ostatni rok była leczona larotrektinibem w ramach badania klinicznego w Royal Marsden Sutton w Londynie.

Jej mama, Esther, powiedziała: „Wiedzieliśmy, że nasze możliwości są ograniczone, ale postanowiliśmy spróbować i cieszymy się, że to zrobiliśmy. Mogliśmy obserwować, jak Charlotte rozwija się i rozwija w szybkim tempie, nadrabiając stracony czas na tak wiele sposobów i zaskakując nas wszystkich swoją energią i entuzjazmem do życia. Może teraz mieć stosunkowo normalne życie, a co najważniejsze, lek miał niesamowity wpływ na guz”.

Charles Swanton, główny klinicysta Cancer Research UK, powiedział, że leki są „ekscytującym” odkryciem. Zaś dr Brendon Gray z firmy Bayer, firmy farmaceutycznej, która opracowała larotrectinib, powiedział: „Larotrectinib jako pierwszy lek przeciwnowotworowy zatwierdzony w Europie, stanowi prawdziwą zmianę w leczeniu raka”.

Źródło: BBC

Przeczytaj: Powstał lek, który sprawia, że organizm sam "zjada" nowotwór!