Zamknij

W jakich krajach najskuteczniej leczy się nowotwory?

01.02.2018 19:59

Dziecko z guzem mózgu ma aż dwa razy większe szanse na wyleczenie w Szwecji niż w Meksyku lub Brazylii. 90 proc. Amerykanek z rakiem piersi przeżyje od czasu diagnozy przynajmniej 5 lat. Tylko 66 proc. Hindusek może osiągnąć taki sam wynik. Dysproporcje pomiędzy systemem leczenia onkologicznego na świecie stają się coraz bardziej wyraźne.

pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

Mimo ogromnego postępu medycyny nadal głównym wyznacznikiem skuteczności leczenia onkologicznego jest system opieki medycznej obowiązujący w danym państwie. Autorzy najnowszego raportu analizującego jakie szanse na wyleczenie mają pacjenci z 71 krajów świata, cierpiący na 18 najczęściej diagnozowanych nowotworów wskazują, że na najlepsze efekty mogą liczyć mieszkańcy takich krajów jak:

  • Stany Zjednoczone,
  • Kanada,
  • Australia,
  • Nowa Zelandia,
  • Finlandia,
  • Norwegia, 
  • Islandia lub 
  • Szwecja.

Na Zachodzie bez zmian

Zasada jest dosyć prosta - im bogatszy kraj, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się nam uzyskać dostęp do efektywnego leczenia. Ameryka Północna (USA i Kanada), Australia i Nowa Zelandia oraz Europa Zachodnia oferuje mieszkańcom najlepsze sposoby na to, by wyleczyć najczęściej rozpoznawane rodzaje nowotworów (raka płuca, jelita grubego lub piersi). Europa Wschodnia oraz kraje rozwijające się pozostają w tej klasyfikacji daleko w tyle.

Zobacz także

Rak piersi nie zna granic? Niekoniecznie...

90 procent Amerykanek, które dowiadują się, że mają raka piersi, ma szanse na przeżycie kolejnych 5 lat życia. Podobne statystyki notuje się wśród mieszkanek Europy Zachodniej (85 proc. kobiet z rakiem piersi przeżyje kolejnych 5 lat). W Europie Wschodniej - już tylko 71 procent pań. W Indiach na przeżycie 5 lat od momentu usłyszenia diagnozy może liczyć już tylko 66 procent obywatelek.

Zobacz także

Polki nadal nie mają takich szans na leczenie raka jak na Zachodzie

Co ciekawe Polska jeszcze niedawno była klasyfikowana tylko o jeden punkt procentowy wyżej niż plasujące się na niskich szczeblach rankingu Indie. Zaledwie 67 Polek, które w latach 1995-1999 dowiedziały się, że mają raka piersi, miały szansę na 5 kolejnych lat życia. Na szczęście najnowsze statystyki są dla pacjentek onkologicznych z Polski nieco bardziej optymistyczne.Obecnie wskaźnik przeżywalności w ciągu 5 lat od momentu wykrycia nowotworu piersi waha się w granicach 80 procent. Jeszcze kilka lat temu (w latach 2005-2009) osiągaliśmy w tej klasyfikacji zaledwie 74 proc. Udało się więc nieco poprawić wskaźniki przeżywalności z rakiem piersi. Nadal jednak odbiegamy od normy z krajów Europy Zachodniej.

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że skuteczność leczenia nowotworów w Polsce jest gorsza niż w większości krajów Unii Europejskiej. Choć liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest u nas niższa niż w Europie, to jednak umieralność jest dużo wyższa. Najgroźniejszy w naszym kraju według NIK-u jest rak płuc i jelita grubego.

Zobacz także

W jakich krajach pacjenci onkologiczni mają największe szanse na wyleczenie?

Zrzut ekranu 2018-02-01 o 17.56.17
fot.

Raport Concorde-3, opublikowany na łamach "The Lanet" przez specjalistów z London School of Hygiene & Tropical Medicine obejmuje dane dotyczące 5-letniej przeżywalności na 18 najczęstszych rodzajów nowotworów, zebrane w latach 2010-2014 w 71 krajach świata. 

Zobacz także

źródło: The Lancet

______

zdrowie.radiozet.pl/π