Zamknij

Raka trzustki widać na skórze. Na co zwrócić uwagę?

21.02.2022
Aktualizacja: 05.10.2022 08:03

Rak trzustki to choroba, która wpływa na cały organizm i jest widoczna również na ciele. Jakie skórne objawy świadczą o rozwoju tego raka? Zdarza się, że je ignorujemy…

Objawy raka trzustki na skórze
fot. Shutterstock
  1. Objawy raka trzustki widoczne na skórze
  2. Co robić, gdy zaobserwujemy powyższe objawy?

Rak trzustki wyróżnia się najniższą przeżywalnością spośród wszystkich rodzajów nowotworów. Choruje na niego wiele osób – w naszym kraju raka trzustki diagnozuje się u ok. 3000 pacjentów rocznie. Chorych może być jednak znacznie więcej, niż podają statystyki, ponieważ rak trzustki daje bardzo niespecyficzne objawy, co znacznie opóźnia diagnozę. Choroba może też przez wiele miesięcy przebiegać bezobjawowo. Wykrycie choroby utrudnia również umiejscowienie tego narządu. Zazwyczaj pierwsze zmiany znajduje się podczas badań niezwiązanych z trzustką. Ryzyko zachorowania na raka trzustki rośnie wraz z wiekiem. Najczęściej chorują mężczyźni po 60 roku życia, choć nie jest to regułą. Chora trzustka może wywoływać pewne zmiany skórne, które są ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?

Objawy raka trzustki widoczne na skórze

Pierwsze skórne objawy raka trzustki, które powinny nas zaniepokoić, to między innymi:

  • świąd skóry – swędzenie naskórka jest związane z żółtaczką, która występuje u 90 procent chorych na raka trzustki. Żółtaczka pojawia się, gdy zmiany nowotworowe obejmują odcinek trzustkowy. Świąd zwykle pojawia się na rękach, ale może wystąpić też na brzuchu. Przewlekły świąd, który utrzymuje się kilka tygodni, może być pierwszym sygnałem świadczącym o rozwoju nowotworu.
  • zespoły paranowotworowe (paraneoplastyczne) – to zespoły objawów, które występują u pacjentów w narządach, które nie zostały bezpośrednio zajęte przez nowotwór. U chorych na raka trzustki mogą wystąpić pęcherze, wysypka i liszaje. Tego typu objawy pojawiają się na całym ciele. Dają szansę zdiagnozowania nowotworu na wczesnym etapie, ponieważ najczęściej pojawiają się przed  wstąpieniem oznak złośliwości choroby.
  • zmiany w jamie ustnej – u chorych mogą pojawić się pęcherze i nadżerki w jamie ustnej. Może im towarzyszyć zaczerwienienie języka i dziąseł.
  • zapalenie tkanki tłuszczowej (panniculitis) – to odczyn zapalny, do którego dochodzi w wyniku martwicy komórek tłuszczowych. Zapalenie występuje w tkance podskórnej, ale jest też widoczne na skórze. Zapalenie tkanki tłuszczowej zwiastują bóle mięśni, stan podgorączkowy i bolesne guzki. Po pewnym czasie pojawiają się przetoki z gęstą wydzieliną.
  • siność siatkowata – to zaburzenie czynności naczyń krwionośnych, które objawia się czerwono-niebieską siateczką widoczną na naskórku. W zimnej temperaturze zmiany stają się wyraźne, a pod wpływem ściskania bledną.
  • rumienie  – chorobom układu pokarmowego często towarzyszą rumienie obwodowe, które mogą przesuwać się nawet o kilka centymetrów dziennie.
  • ziarniak obrączkowaty – to inaczej zapalenie skórno – mięśniowe, które występuje w przebiegu cukrzycy oraz nowotworu trzustki. To twarde, bolesne wykwity, które pojawiają się na rękach i stopach.

Poza tym choroba może powodować intensywny ból pleców (grzbietu), dolegliwości żołądkowe (ból brzucha, niestrawność, biegunkę, wymioty, zmiany w wyglądzie stolca), brak łaknienia, utratę masy ciała i osłabienie.

Co robić, gdy zaobserwujemy powyższe objawy?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie niepokojące dolegliwości wskazujące na raka trzustki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wywiad lekarski obejmuje określenie objawów, jak i czynników ryzyka u pacjenta (styl życia, palenie papierosów, występowanie nowotworów w rodzinie). Diagnostyka obejmuje badania obrazowe i endoskopowe. Badaniem, które wykonuje się w pierwszej kolejności, jest USG jamy brzusznej.

Źródło: zwrotnikraka.pl, mp.pl, zdrowie.pap.pl