Zamknij

Rak trzustki – tego możesz nie wiedzieć o tym nowotworze!

21.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:58

Rak trzustki to nowotwór podstępny i budzący niepokój, zwłaszcza gdy pojawiają się informacje o śmierci znanych osób cierpiących na tę chorobę (Steve Jobs, Anna Przybylska). Zobacz, jakie są szanse przeżycia w tym nowotworze, jakie mogą być objawy raka trzustki oraz sposoby leczenia. 

Rak trzustki - ciekawostki
fot. Shutterstock

Osiem ciekawostek dotyczących raka trzustki. Tego mogłeś nie wiedzieć!

1. Rak trzustki od wielu lat postrzegany jest jako nowotwór wyjątkowo śmiertelny, na który niewiele można poradzić. Uważa się, że w 2020 r. może być on drugą najczęstszą przyczyną zgonów pacjentów onkologicznych po raku płuca. W Europie wykrywa się go u około 104 tys. pacjentów rocznie. Zdaniem lekarzy wieloletnie przeżycie chorych z tym rakiem jest możliwe, o ile zostanie on odpowiednio wcześnie wykryty i będzie odpowiednio leczony (a możliwości jest coraz więcej).  

2. Rak trzustki szybko powoduje przerzuty, zarówno za pośrednictwem węzłów chłonnych, jak i krwiobiegu. Wiele zależy od rozmiarów guza. Kiedy nie przekracza on 1 cm średnicy, ryzyko przerzutów wynosi 30 proc., ale przy 3 cm zwiększa się ono do aż 90 proc.

3. W przypadku raka trzustki nie należy bagatelizować żadnych dolegliwości – im wcześniej ta choroba zostanie wykryta, tym większe szanse na wyleczenie. W przypadku raka trzustki nawet kilka tygodni opóźnienia może zadecydować o możliwościach terapii i rokowaniach. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to: ból brzucha lub ból kręgosłupa, nudności, brak apetytu, utrata masy ciała, żółtaczka, cukrzyca.

4. Rak trzustki jest jedynym na świecie nowotworem z zaledwie jednocyfrowym pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia, sięgającym od 2 do 9 proc. W USA ostatnio zwiększył się on nieznacznie z 7 do 8 proc., a w Polsce nie przekracza 5-6 proc. Od postawienia diagnozy jeden rok przeżywa zaledwie co czwarty chory. Są jednak kraje, np. Australia, gdzie pięcioletni wskaźnik przeżycia chorych z rakiem trzustki sięga już prawie 15 proc.

5. Kobiety chorujące na raka trzustki osiągają wyższe wskaźniki przeżycia niż mężczyźni – w 2016 r. pięcioletnie przeżycia wzrosły wśród nich do 13 proc. Zdarzają się też wyjątki od tej reguły – przykładem jest kobieta, u której wykryto raka trzustki w 2013 r. W chwili wykrycia choroby miała ona już przerzuty do wątroby i nie mogła być operowana z powodu zaawansowania nowotworu. Była jednak leczona, głównie chemioterapią, i uzyskała całkowitą remisję choroby i żyje do dziś. Znany jest też przypadek innej kobiety, u której wykryto neuroendokrynnego guza trzustki w 2008 r., jest już po leczeniu i wciąż żyje.

7. W leczeniu raka trzustki nie ma spektakularnych sukcesów, nie pojawił się jeszcze żaden lek, który byłby przełomem w terapii, tak jak to jest w wielu innych nowotworach, choćby w raku płuca. Zwiększyła się jednak skuteczność zabiegów, a także chemioterapii i radioterapii. W latach 90. XX w. po różnego typu operacjach trzustki śmiertelność wynosiła 30 proc., teraz jest to 3-5 proc.

8. Operacje guza trzustki można przeprowadzić u 30-40 proc. pacjentów. Możliwe jest nawet całkowite usunięcie tego narządu. Warunkiem jest jednak wczesne wykrycie nowotworu oraz odpowiednie usytuowanie guza (nie może być np. zbyt blisko ważnych naczyń krwionośnych). Co istotne, operowani mogą być nawet pacjenci w starszym wieku – znany jest przypadek 75-letniego mężczyzny, które przeszedł w Sztokholmie radykalny zabieg z powodu raka trzustki. Cieszy się teraz dobrym zdrowiem.

Źródło: PAP