Oceń
Takie odkrycia zmieniają oblicze współczesnej onkologii. Międzynarodowej grupie badawczej pod kierunkiem prof. Carla Borrebaecka z Uniwersytetu Lund w Szwecji udało się stworzyć prosty test krwi, który pozwala wykryć raka trzustki nawet na bardzo wczesnym stadium. Skuteczność nowego sposobu badania krwi i rozpoznawania zmian świadczących o tym typie nowotworu szacowana jest aż na 96 procent – donosi "Journal of Clinical Oncology".
Przeciętny pacjent z RAKIEM TRZUSTKI ma tylko kilka procent szans na przeżycie
Rak trzustki należy do najgroźniejszych i najbardziej śmiertelnych typów chorób nowotworowych na świecie. Z reguły pacjenci zgłaszają się po pomoc lekarską w zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi już do przerzutów na inne organy, a powstałe guzy są nieoperacyjne. Statystyczny pacjent, u którego zostanie zdiagnozowana ta choroba, ma zaledwie 2% szans na przeżycie. Niestety większość ludzi zaczyna leczenie na tak późnym etapie, że nawet doświadczonym specjalistom trudno jest zahamować rozwój choroby.
Jak tłumaczy prof. Carl Borrebaeck z Uniwersytetu Lund, nowy test krwi, który udało się opracować jego zespołowi badawczemu, jest w stanie wykryć raka trzustki na I i II poziomie zaawansowania, kiedy można jeszcze podjąć interwencje chirurgiczne. Międzynarodowa grupa ekspertów wykorzystała w tym celu wyniki badań pacjentów w różnych stadiach raka trzustki z kilku krajów (m.in. Danii i Stanów Zjednoczonych).
TEST KRWI, który diagnozuje RAKA TRZUSTKI na wczesnym etapie choroby
Nowy test krwi pozwala na uzyskanie informacji o rozwoju zmian świadczących o chorobie jeszcze zanim guzy będą możliwe do zlokalizowania na podstawie tomografii komputerowej lub badań DNA. System wykorzystuje zachowanie naszego układu odporności, który w specyficzny sposób reaguje na raka trzustki. Naukowcy nie wykluczają, że w przyszłości zastosowanie testu krwi na raka trzustki będzie można rozwinąć w taki sposób, by jeszcze skuteczniej niż do tej pory pomagać osobom obciążonym genetycznie tą chorobą oraz innym pacjentom z grup podwyższonego ryzyka (m.in. z cukrzycą i przewlekłym zapaleniem trzustki). W USA już pojęto pierwsze badania obserwacyjne w tym zakresie.
Warto przypomnieć, że na łamach zdrowie.radiozet.pl opisywaliśmy niezwykłą historię Jacka Andraka – młodego geniusza polskiego pochodzenia, który jako pierwszy utarł nosa naukowcom, którzy do diagnozowania raka trzustki używają przestarzałych metod sprzed kilkudziesięciu lat. Już w wieku 13 lat opracował tani test pozwalający na rozpoznawanie tego typu nowotworu. Szwedom udało się pójść znacznie dalej i znacząco udoskonalić skuteczność diagnostyki raka trzustki na wczesnym etapie choroby.
Przeczytaj: W jaki sposób najczęściej diagnozuje się raka trzustki?
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Sztuczna trzustka? Amerykanie zebrali milion dolarów na badania
- Genialna kombinacja leków rewolucyjnym sposobem leczenia raka trzustki
- Sztuczna trzustka czy pompa insulinowa? Co bardziej ułatwi życie diabetykom?
- Rak trzustki to podstępny zabójca. Pamiętaj o badaniach
__________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł