Zamknij

Rak tarczycy: leczenie. Jakimi metodami leczy się raka?

05.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:59

Leczenie raka tarczycy przebiega zwykle na kilku etapach i uzależnione jest od zaawansowania choroby i typu raka. Najważniejszym etapem jest jednak operacja tarczycy, która ma na celu usunięcie gruczołu w całości lub częściowo i ,,zatrzymanie'' raka. Dowiedz się, na jakiej podstawie dobiera się leczenia i jakie są metody leczenia raka tarczycy. 

Jak leczyć raka tarczycy?
fot. Shutterstock

Leczenie raka tarczycy należy podjąć jak najwcześniej, najlepiej tuż po otrzymaniu diagnozy. Naturalny przebieg choroby nowotworowej powoduje bowiem rozwój guza na szyi, który z czasem może naciekać sąsiednie struktury i uniemożliwiać leczenie chirurgiczne. Długie zwlekanie z rozpoczęciem leczenia zwiększa także ryzyko pojawienia się przerzutów do innych narządów. 

Im wcześniejsze stadium choroby, tym większa szansa wyleczenia, ale należy pamiętać, że zawsze warto się leczyć, nawet gdy nowotwór jest w zaawansowanym stadium. W przypadku braku możliwości pełnego wyleczenia stosowanie metody mogą opóźnić postęp choroby, zmniejszyć dolegliwości i wydłużyć życie chorego. 

Stadium zaawansowania raka tarczycy

TNM to sposób zapisywania klasyfikacji zaawansowania choroby nowotworowej. Pacjenci na swojej karcie konsultacyjnej znajdują oznaczenia właśnie takiej klasyfikacji. To od stopnia zaawansowania zależy zwykle sposób leczenia raka - wybór taktyki i intensywność leczenia.

Cyfra przy literze T oznacza miejscowe zaawansowanie guza, jego wielkość, obszar, jaki zajmuje i to, czy przekracza granice tarczycy. 

Cyfra 1 lub 0 przy literze N oznacza obecność, lub brak przerzutów do węzłów chłonnych, to samo dotyczy cyfr przy literze M, które oznaczają obecność lub brak przerzutów odległych.

Metody leczenia raka tarczycy

USUNIĘCIE TARCZYCY: Operacja chirurgiczna tarczycy to pierwszy, podstawowy etap leczenia raka tego gruczołu. Wycięcie całej tarczycy jest najpewniejszym sposobem na to, by uniknąć rozszerzania się raka i ułatwić leczenie uzupełniające. Jest to obecnie metoda rekomendowana w przypadku prawie wszystkich nowotworów złośliwych zróżnicowanych, z wyjątkiem raka brodawkowatego w zaawansowaniu minimalnym.

Operacja wycięcia tarczycy przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą. W czasie zabiegu dokonuje się również wycięcia węzłów chłonnych w bezpośrednim sąsiedztwie tarczycy, a następnie wykonuje się badania celu sprawdzenia, czy nie znajdują się w nich komórki nowotworowe. Jeśli zostaną potwierdzone przerzuty, to daje to możliwość ich wycięcia, a to znacznie poprawia rokowania. Po operacji usunięcia tarczycy trzeba zażywać leki zastępujące pracę tarczycy, czyli hormony tarczycy.

LECZENIE RADIOJODEM: Często po leczeniu chirurgicznym tarczycy wdraża się leczenie radiojodem. Leczenie to odbywa się na oddziale zamkniętym, jod radioaktywny pacjenci przyjmują w postaci kapsułek. Atomy radiojodu są wychwytywane przez pozostałe komórki tarczycy oraz komórki raka tarczycy w taki sposób, że stężenie radiojodu wewnątrz komórek może osiągnąć nawet wartości 200 razy wyższe niż w surowicy krwi, co powoduje ich uszkodzenie poprzez napromienienie, a w konsekwencji zniszczenie.

CHEMIOTERAPIA: Chemioterapia klasyczna (cytotoksyczna) jest rzadko stosowana, bo jej skuteczność w raku tarczycy jest niewielka. Obecnie jednak w trakcie badań są nowe leki o mechanizmie działania opartym o terapię molekularną, które mogą być wykorzystane w przypadku braku możliwości leczenia z zastosowaniem radiojodu.

RADIOTERAPIA: Radioterapię stosuje się w przypadku zaawansowanych miejscowo raków tarczycy, gdy proces nowotworowy obejmuje struktury poza tarczycą oraz węzłami chłonnymi, oraz w przypadku przerzutów odległych. Radioterapia może również stanowić uzupełnienie leczenia.

Kontrola po leczeniu raka tarczycy

Kontrola po zakończeniu leczenia raka tarczycy jest niezbędna, ponieważ daje możliwość wczesnego wykrycia ewentualnego nawrotu choroby. Niestety, w raku tarczycy mimo ogólnie dobrego rokowania, zawsze istnieje ryzyko nawrotu nawet po 20 latach od zakończenia leczenia. 

Podczas wizyt kontrolnych ustalane są również dawki hormonów tarczycy oraz preparatów wapnia i pochodnych witaminy D, jeśli są ku temu wskazania. 

W celu kontrolowania efektów leczenia wykonuje się badanie fizykalne tarczycy, USG szyi, badania krwi (oznaczenie tyreoglobuliny) oraz w zależności od indywidualnych wskazań także scyntygrafię tarczycy, biopsję tarczycy i badania radiologiczne.

Warto wiedzieć

Jakie są szanse na wyleczenie raka tarczycy?

Prognoza w przypadku raka tarczycy jest raczej dobra, choć rokowania uzależnione są od typu raka, wieku osoby chorej i zaawansowania choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.