Rak ślinianki: objawy, przyczyny, leczenie

30.09.2019
Aktualizacja: 30.09.2019 14:29
Rak ślinianek
fot. Shutterstock

Rak ślinianki może rozwijać się nawet przez kilka lat. Objawia się stopniowym powiększaniem się ślinianek, czyli uwypukleniem w okolicy ucha lub żuchwy. Może powodować drętwienie części twarzy, ból, problemy z przełykaniem. Dowiedz się, jakie są przyczyny raka ślinianki i jakie są, metody leczenia tego nowotworu złośliwego. 

Rak ślinianki jest rzadkim nowotworem złośliwym, który rozpoczyna się w gruczołach ślinowych, zazwyczaj w śliniankach przyusznych. 

Ślinianki to gruczoły położone w przedniej części układu pokarmowego, wytwarzające ślinę, która zawiera enzymy trawienne służące do wstępnej fazy trawienia, ślina utrzymuje również wilgotność w jamie ustnej i wspiera zdrowe zęby. Człowiek ma trzy parzyste gruczoły ślinowe, do których należą: ślinianka przyuszna, podżuchwowa oraz podjęzykowa, a także dużo niewielkich gruczołów ślinowych położonych w błonie śluzowej gardła i całej jamie ustnej. 

Najczęstszym nowotworem ślinianki jest gruczolak wielopostaciowy (tzw. guz mieszany), który stanowi prawie połowę wszystkich przypadków nowotworów gruczołów ślinowych i występuje najczęściej w śliniance przyusznej.

Rak ślinianki: przyczyny

Rak ślinianki powstaje w wyniku nieprawidłowego i nieustającego wzrostu chorych komórek  gruczołów ślinowych. Przyczyny takiej sytuacji nie są jednak znane. 

Uważa się, że niewielka ilość nowotworów złośliwych ślinianek powstaje z guza mieszanego, jednego z częstych nowotworów łagodnych ślinianek. Zaobserwowano również zwiększoną zachorowalność na nowotwory ślinianek u osób narażonych na promieniowanie jonizujące. 

Rak ślinianki: objawy

Podstawowym objawem raka ślinianki jest powolne powiększanie się tego gruczołu, co objawia się obrzękiem w pobliżu szyi, szczęki, ust. 

Objawy raka ślinianki to przede wszystkim:

  • Guz lub obrzęk w pobliżu szczęki. szyi lub ust;
  • Drętwienie twarzy;
  • Osłabienie mięśni po jednej stronie twarzy;
  • Ból w okolicy gruczołu ślinowego zajętego przez guz;
  • Trudności z połykaniem;
  • Problem z szerokim otwarciem ust.

Rak ślinianki: badania

Lekarz może podejrzewać nowotwór ślinianki na podstawie badania fizycznego, czyli ręcznego badania szczeki i szyi w poszukiwaniu grudek i obrzęków. Przy podejrzeniu raka ślinianki wykonuje się również badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.

Rozpoznanie raka ślinianki może nastąpić na podstawie biopsji, czyli pobrania komórek z guza za pomocą nakłucia igłą. Ostateczne ustalenie typu nowotworu następuje po usunięciu guza i interpretacji wyników badań.

Rak ślinianki: leczenie 

Główną metodą leczenia raków dużych ślinianek jest chirurgiczne usunięcie guza. W przypadku raków o niskim stopniu złośliwości operacja jest zwykle wystarczająca, u chorych na nowotwory o wysokim stopniu złośliwości z powodu ryzyka nawrotu konieczne jest przeprowadzenie uzupełniającego napromieniania.

Jeśli niemożliwe jest wykonanie operacji lub występują przerzuty odległe można zastosować chemioterapię łagodzącą objawy choroby, choć nowotwory tej grupy wykazują względną oporność na leczenie chemioterapią.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.