Rak przełyku: objawy. Jak rozpoznać wczesne i późne objawy?

18.09.2019
Aktualizacja: 18.09.2019 13:24
Problemy z przełykaniem
fot. Shutterstock

Rak przełyku może rozwinąć się u każdego, ale w grupie ryzyka zachorowania znajdują się głównie palacze i osoby często spożywające alkohol. Wczesne objawy raka przełyku są trudne do rozpoznania, a lampka alarmowa zapala się zwykle wtedy, gdy guz zwęża przełyk i pojawiają się problemy z przełykaniem.

Przełyk to umięśniony przewód, przez który pokarm przechodzi z gardła do żołądka. Rak przełyku to nowotwór złośliwy powstający z tkanek wyścielających przełyk. Najczęściej jest to rak płaskonabłonkowy i gruczolak.

Na raka przełyku częściej chorują mężczyźni niż kobiety. Chociaż rak ten występuje stosunkowo rzadko, to cechuje się niestety złym rokowaniem, jego leczenie jest trudne. Nowotwór ten znajduje się w specyficznym miejscu (nie widać go gołym okiem), do którego dostęp jest utrudniony. Chorzy zgłaszają się często do lekarza w momencie, gdy rak jest w zaawansowanym stadium.

Do głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka przełyku zalicza się palenie tytoniu, a także spożywanie alkoholu. Nie bez znaczenia jest także waga. Uważa się, że otyłość sprzyja rozwojowi gruczolaka przełyku.

Wśród czynników ryzyka mających wpływ na podwyższone ryzyko rozwoju raka przełyku wyróżnia się także: długotrwałe zapalenie błony śluzowej przełyku, achalazję, zapalenie zanikowe języka i przełyku, przełyk Barretta, przebyte oparzenie przełyku substancjami chemicznymi, narażenie zawodowe na produkty wulkanizacji, azbest i pyły metali czynniki, a także dietetyczne, takie jak niedobory witamin i mikroelementów, częste spożywania gorących i marynowanych pokarmów.

Jak rozpoznać objawy raka przełyku?

Rak przełyku długo przebiega bezobjawowo, co powoduje, że wykrycie jest często zbyt późne.

Wczesne objawy raka przełyku mają najczęściej charakter niespecyficzny i przypominają chorobę refluksową. Chorzy zwykle nie łączą ich z chorobą nowotworową.

Dolegliwości pojawiają się zwykle dopiero wtedy, gdy dojdzie do zwężenia przełyku, a to powoduje utrudnione połykanie i uczucie przypominające utknięcie ciała obcego w przełyku.

Rak szerzy się najczęściej miejscowo, naciekając sąsiadujące narządy i zajmując regionalne węzły chłonne. Jeśli w przebiegu raka przełyku dojdzie do przerzutów, występują wtedy objawy związane z narządem, który został zajęty przez przerzuty, na przykład powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby.

Objawy, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się rak przełyku:

• uczucie przeszkody w przełyku,
• ból podczas przełykania,
• nudności i wymioty,
• spadek masy ciała,
• utrata apetytu,
• chrypka,
• kaszel,
• ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu,
• postępujące wyniszczenie,
• krwawienie z przewodu pokarmowego.

Uwaga! Jeśli zauważysz u siebie któryś ze wskazanych wyżej objawów, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Rak wykryty we wczesnym stadium zaawansowania daje większe szanse na skuteczne leczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.