Zamknij

Rak prostaty: objawy. Jakie są objawy raka stercza?

31.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 15:42
Objawy raka prostaty
fot. Shutterstock

Ra prostaty jest istotnym zagrożeniem. W Polsce zachorowania na raka gruczołu krokowego podwoiły się w ciągu ostatnich 10 lat. Raka prostaty można wykryć wcześnie, jeśli odpowiednio rozpozna się objawy i wykona niezbędne badania. Dowiedz się, jakie objawy mogą wskazywać na raka prostaty?

Rak prostaty (stercza) jest drugim co do częstości zachorowań na nowotwory u mężczyzn po raku płuca. Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 15 tysięcy nowych zachorowań na ten nowotwór. Zachorowalność rośnie z wiekiem, najczęściej chorują mężczyźni po 50. roku życia.

Rak prostaty to nowotwór złośliwy rozwijający się w gruczole krokowym, który znajduje się w miednicy u mężczyzn (nie występuje u kobiet), poniżej pęcherza moczowego, na przodzie odbytnicy, otacza cewkę moczową.

Jakie są objawy raka prostaty?

Na wczesnym etapie rozwoju raka prostaty objawy zwykle nie występują lub są łagodne. U mężczyzn z przerostem gruczołu krokowego pojawiają się dolegliwości powodowane przeszkodą podpęcherzową, powiększający się stercz wywiera ucisk na cewkę, zwęża jej światło, powodując podrażnienie oraz trudności z oddawaniem moczu. Łagodny przerost prostaty powoduje słabo wyrażone objawy, natomiast zaawansowany przerost stercza nasila objawy i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Objawy raka prostaty to przede wszystkim:

 • częste oddawanie moczu w ciągu dnia
 • konieczność oddawania moczu w nocy, nawet kilkakrotnie
 • gwałtowne parcie na mocz i nietrzymanie moczu
 • ból w czasie oddawania moczu
 • wyczekiwanie na mikcję (oddawanie moczu)
 • osłabienie strumienia moczu
 • konieczność parcia na mocz
 • wydłużenie czasu mikcji
 • wykapywanie moczu z cewki po mikcji
 • uczucie zalegania moczu w pęcherzu po mikcji
 • całkowite zatrzymanie moczu

Następstwem przerostu prostaty może być zaleganie moczu w pęcherzu po mikcji, krwiomocz, zakażenie dróg moczowych, kamica moczowa, poszerzenie górnych dróg moczowych, wodonercze, niewydolność nerek.

Jak wykryć raka prostaty?

Podstawą diagnozowania raka prostaty i w ogóle chorób prostaty jest badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbytnicę. Badanie to umożliwia ocenę wielkości, elastyczności i kształtu gruczołu krokowego. Jest to badanie niebolesne, choć niekomfortowe. Wykonywane jest szybko, w gabinecie lekarskim, przez lekarza urologa.

Kolejnym krokiem w diagnostyce raka prostaty jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych w tym: badanie ogólne moczu, badanie poziomu mocznika, kreatyniny, poziomu elektrolitów oraz PSA w surowicy. Wyniki badań pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Dodatkowym badaniem jest uroflometria, czyli nieinwazyjne badanie strumienia wydalanego moczu. Przeprowadza się również inne badania obrazowe: badanie USG jamy brzusznej, USG przezpowłokowe, badanie USG przezodbytnicze, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny. 

Biopsja prostaty ma natomiast za zadanie szczegółowe rozpoznanie raka. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.