Zamknij

Wczesne objawy raka płuca. Jak je rozpoznać?

12.11.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 21:32

Rak płuca we wczesnym stadium często nie daje żadnych objawów. Objawy, gdy się pojawią, świadczą zazwyczaj o rozroście nowotworu i zaawansowaniu choroby. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka z pozoru błahych, ale niezwykle ważnych objawów, które mogą wskazywać na to, że w klatce piersiowej rozwija się nowotwór.

wczesne objawy raka płuc
fot. Shutterstock

Rak płuca jest nowotworem występującym stosunkowo często, długo rozwija się podstępnie, bo na wczesnym etapie nie daje charakterystycznych, ewidentnych objawów. Jest nowotworem rokującym najczęściej niepomyślnie. Dlatego wykrycie raka płuca na wczesnym etapie daje nadzieje na wdrożenie odpowiedniego i skutecznego leczenia, a także wyleczenie choroby.

Wczesne objawy raka płuca

W przebiegu raka płuca objawy pojawią się dość późno. Objawy wczesne są zazwyczaj niespecyficzne i nie wywołują niepokoju u chorych. Ciągły kaszel lub zmiana charakteru kaszlu, chrypka lub duszność są często lekceważone przez nałogowych palaczy, bo uważają oni te objawy właśnie za efekt palenia.

Rak płuca jest najczęściej diagnozowany przypadkowo podczas badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowych wykonywanych z zupełnie innych wskazań.

Choć wczesne objawy raka płuca mogą być niespecyficzne, to na niektóre symptomy należy szczególnie zwrócić uwagę. Wystąpienie jednego lub kilku ze wskazanych poniżej objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza.

KASZEL to najczęstszy objaw raka płuca. Męczący i nieustępliwy kaszel pojawia się u 45-75 proc. chorych, a u 1/3 przebiega z odksztuszaniem wydzieliny. Niebezpieczny jest kaszel, który trwa dłużej niż 2-3 tygodnie i nie jest związany z przeziębieniem lub chorobą górnych dróg oddechowych. Niepokojąca jest również zmiana charakteru kaszlu, który występuje u większości palaczy.

Kaszel występuje wcześniej i częściej w guzach położonych centralnie w drzewie oskrzelowym (częściej rak płaskonabłonkowy i drobnokomórkowy), a rzadziej i później w guzach położonych obwodowo (częściej rak gruczołowy i wielokomórkowy).

ŚWISZCZĄCY ODDECH I DUSZNOŚĆ dotyczą nawet połowy wszystkich chorych na raka płuca. Duszność pojawia się u palaczy na skutek przewlekłego zapalenie oskrzeli i rozedmy. Zaniepokoić powinna nasilająca się i przedłużająca duszność.

Duszność towarzyszyć może chorym na raka płuca, a przyczyną może być ograniczenie drożności dróg oddechowych w następstwie naciekania oskrzeli lub ich ucisku oraz nagromadzenie się większej ilości płynu w jamie opłucnej (wysięk opłucnowy). Nagromadzenie się dużej ilości płynu prowadzi do ucisku na płuco i wywołaniu duszności.

Rak płuca może także powodować zwężenie jednego z głównych oskrzeli lub tchawicy, czego skutkiem jest powstanie szczególnego typu świszczącego dźwięku, głównie podczas wydychania powietrza (stridor).

Zobacz także

DŁUGOTRWAŁA CHRYPKA to objaw bardzo często bagatelizowany przez nałogowych palaczy. Uważają oni bowiem, że chrypka jest nieodłącznym ,,towarzyszem’’ długotrwałego palenia. Tymczasem chrypka, która utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie powinna zaniepokoić, bo może być objawem raka płuca.

ODKRZTUSZANIE WYDZIELINY Z KRWIĄ zwiane krwiopluciem, to bardzo poważny objaw, wskazujący często na rozwój złośliwego nowotworu w klatce piersiowej.

CIĄGŁE I POSTĘPUJĄCE ZMĘCZENIE, UTRATA WAGI to objawy, które mogą towarzyszyć wielu schorzeniom, ale jeśli pojawią się u nałogowego palacza, to może być sygnał, że w klatce piersiowej rozwija się nowotwór.

Duża utrata wagi (np. przekraczająca 10 proc. wagi należnej i niezwiązana z innymi przyczynami) występuje u ponad połowy chorych na raka płuca i jest ważnym symptomem tej choroby.

BÓL W KLATCE PIERSIOWEJ LUB BARKACH to ważne objawy choroby nowotworowej płuca. Ból w klatce piersiowej, który występuje u 25-50 proc. chorych na raka płuca powodowany jest naciekaniem przez nowotwór ściany klatki piersiowej, żeber lub kręgosłupa.

Zdarza się, że guz rozwija się w szczycie płuca (guz Pancoasta) i powoduje ból w okolicy barku.

ZESPÓŁ ŻYŁY GŁÓWNEJ GÓRNEJ (ZŻGG) polegający na wystąpieniu obrzęku twarzy i szyi, poszerzenia żył powierzchownych klatki piersiowej i szyi, duszności, kaszlu i zaczerwienienia twarzy i chrypki.

Żyła główna górna położona jest w prawym górnym śródpiersiu w bezpośrednim sąsiedztwie oskrzela głównego prawego i licznych węzłów chłonnych śródpiersia odprowadzających chłonkę z całej prawej i części lewej połowy klatki piersiowej. Podatna jest na ucisk i zamknięcie jej światła. Nawet w 90 proc. przypadków, ZŻGG powodowany jest rakiem płuca i rozrostem guza nowotworowego.

Pojawienie się niepokojących objawów, które nie występowały wcześniej, są przewlekłe, powodują dyskomfort, ból lub niepokój powinno skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem i wykonania podstawowych badań.

Artykuł powstał przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia

Zobacz także

Źródło: zwrotnikraka.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk