Zamknij

Jak zapobiegać rakowi płuca? Profilaktyka i zalecenia

12.11.2018
Aktualizacja: 17.11.2020 00:27

Każdy z nas może zachorować na raka płuca. Jednak u niektórych osób to ryzyko jest znacznie wyższe. Dlaczego? Bo oprócz pewnych predyspozycji genetycznych, na które nie mamy wpływu, na rozwój raka wpływają niezdrowe zachowania i nawyki, takie jak palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, brak ruchu lub narażenie na szereg szkodliwych substancji występujących w miejscu pracy.

Jak zapobiegać rakowi płuca? Profilaktyka i zalecenia
fot. Shutterstock

Według Krajowego Rejestru Nowotworów rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i mężczyzn. To najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce i na świecie. Jest to nowotwór stosunkowo późno wykrywany i źle rokujący. Te statystyki bolą o tyle bardziej, że rak płuca należy do nowotworów, na których powstawanie mają duży wpływ tzw. czynniki środowiskowe – głównie palenie papierosów. Jest zatem nowotworem, któremu można zapobiec u większości osób.

Nie istnieje jedna złota zasada, której stosowanie gwarantowałoby ochronę przed rakiem. Jednak dzięki prowadzonym od wielu dekad badaniom naukowym wiadomo, że zdrowy tryb życia oraz przestrzeganie kilku prostych zasad może ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy.

Choroby nowotworowe powodowane są zazwyczaj przez wiele równolegle działających czynników. Te, które oddziałują w różny sposób na proces nowotworowy, wzajemnie potęgują swój wpływ. Najbardziej niekorzystne jest łączne narażenie na działanie dymu tytoniowego i nadużywanie alkoholu.
Wystarczy zmienić jeden z czynników ryzyka, by zmniejszyć zagrożenie chorobą. Na przykład, nowotworom płuca można zapobiegać zrywając z paleniem papierosów.

Zobacz także

Jak zapobiegać rakowi płuca?

Nie da się z góry przewidzieć, kto i kiedy zachoruje na raka. Zależy to od uwarunkowań genetycznych, predyspozycji osobniczych, wieku i trybu życia. Jednak wbrew pozorom tylko niewielka część chorób nowotworowych rozwija się w wyniku pewnych predyspozycji genetycznych. Za pozostałe zachorowania odpowiada przede wszystkim tryb życia prowadzący do długotrwałego gromadzenia się uszkodzeń DNA.

Kumulujące się w ciągu całego życia drobne zmiany w DNA sprawiają, że w końcu komórki same zaczynają rosnąć i dzielić się w niekontrolowany sposób. Co może te szkody zredukować? Głównie zdrowy, higieniczny tryb życia.

Choć prowadzenie zdrowego trybu życia nie chroni w 100 proc. przed zachorowaniem na raka, to znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju złośliwego nowotworu.

Obecnie uważa się, że największy wpływ na rozwój raka płuca ma długotrwałe narażenie na wdychane karcynogeny, a zwłaszcza dym tytoniowy. Dotyczy to zarówno czynnych palaczy, jak i tzw. biernych palaczy, czyli osoby z bliskiego otoczenia narażone na wdychanie dymu.

Innymi istotnymi czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuca, jest narażenie na szkodliwe substancje głównie azbest, radon, chrom, arsen, węglowodory, a także narażenie na zanieczyszczenie powietrza (np. spaliny samochodowe) oraz czynniki genetyczne.

Co robić, by zminimalizować ryzyko zachorowania na raka płuca?

  • Nie pal papierosów i nie używaj tytoniu w żadnej postaci, a także nie narażaj innych na bierne palenie.
  • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.
  • Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Bądź aktywny fizycznie, ruszaj się i ogranicz czas spędzany na siedząco.
  • Zrezygnuj lub ogranicz spożycie alkoholu.
  • Przestrzegaj zasad zdrowego żywienia.
  • Regularnie poddawaj się badaniom profilaktycznym i nie lekceważ pojawiających się objawów.

Artykuł powstał przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia

Zobacz także

Źródło: onkologia.org.pl; zwrotnikraka.pl; 12sposobownazdrowie.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk