Zamknij

Rak płuc widoczny jest w oczach. 4 ważne sygnały

03.03.2022
Aktualizacja: 07.03.2022 08:56

Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem w Polsce. Stanowi też pierwszą przyczynę zgonów z powodu nowotworów. Jak go rozpoznać? Wczesne objawy mogą pojawić się w okolicach oczu. Zobacz, na co zwrócić uwagę

Objawy raka płuc widać w oczach
fot. Shutterstock

Raka płuc diagnozuje się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choruje coraz więcej osób. W samej  Polsce ten rodzaj raka jest rozpoznawany u 22 tysięcy pacjentów rocznie. Niestety, u wielu z nich chorobę wykrywa się zbyt późno. Nie tylko palacze są narażeni na rozwój raka płuc. Może on dotknąć osoby w różnym wieku, bez względu na styl życia. Rak płuc może objawiać się różnie u każdego pacjenta, jednak charakterystyczny kaszel i duszności najczęściej występują wtedy, gdy guz pierwotny jest już bardzo rozwinięty. Po czym jeszcze możemy rozpoznać chorobę? Istnieją pewne nieoczywiste objawy, których zwykle nie łączymy z rakiem płuc. Na co zwrócić uwagę?

Objawy raka płuc widoczne w oczach

Rak wpływa na funkcjonowanie całego ciała. Choroba może objawiać się zmianami, które pojawiają się również w okolicach oczu. Objawy widoczne w tym miejscu są związane z rozwojem guza Pancocasta w szczycie płuca. Powoduje on poważne uszkodzenie nerwów i zmiany w wyglądzie chorego. Symptomy te określane są zespołem Hornera i obejmują:

Oprócz objawów widocznych w okolicach oczu, u chorego może wystąpić ból pleców, dyskomfort w klatce piersiowej i barkach, chrypka, nieustanne uczucie zmęczenia, senność. Wraz z rozwojem choroby pojawia się  świszczący dźwięk przy oddychaniu, kaszel, duszności i odkrztuszanie wydzieliny z krwią. Symptomy raka płuc są podobne u kobiet i mężczyzn. Ich nasilenie i rodzaj są zawsze związane z wielkością i lokalizacją guza.

Co robić, gdy zauważymy zmiany chorobowe w oczach?

Oczy odzwierciedlają stan naszego zdrowia. Wszelkie zmiany w gałce ocznej i wokół oka mogą stanowić jeden z symptomów poważnej choroby. Dotyczy to nie tylko raka płuc, ale i innych schorzeń, takich jak zaburzenia tarczycy, nadciśnienie, choroby wątroby czy zaburzenia pracy nerek. Dlatego jeśli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany w wyglądzie oczu, powinno skłonić nas to do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który po wnikliwym wywiadzie lekarskim zaplanuje diagnostykę.
W przypadku raka płuc niezwykle ważne jest wczesne wykrycie choroby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cancercenter.com, zwrotnikraka.pl