Nowa metoda leczenie złośliwego raka piersi. Mówi się o przełomie

17.06.2020
Aktualizacja: 17.06.2020 11:00
Rak piersi: leczenie. Nowa metoda jest przełomem w leczeniu.
fot. Shutterstock

Badanie naukowców z Nowego Orleanu wykazało, że "wyciszenie" konkretnego genu jest kluczowe w leczeniu złośliwego raka piersi. Nie tylko zmniejsza guzy, ale także zapobiega ich rozprzestrzenianiu się po całym ciele. Najnowsze odkrycie naukowcy opisali w naukowym czasopiśmie „Scientific Reports – Nature”.

  • Przełom w leczeniu złośliwego raka piersi. Naukowcy odkryli, że wyciszenie genu „zapalnego” może leczyć agresywne nowotwory.

Aż jedna piąta raka piersi jest agresywną postacią zwaną potrójnie ujemnym rakiem piersi, który jest trudny do leczenia. Cząsteczka, która wyłącza określony gen w guzach potrójnie ujemnych, może być obiecującym alternatywnym sposobem leczenia. To najnowsze wnioski z badania przeprowadzonego w Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie.

Leczenie raka piersi: na czym polega nowa metoda?

W badaniach połączono in vitro komórek rosnących w szalkach z badaniami in vivo z udziałem myszy. Zespół rozpoczął pracę od hodowli potrójnie ujemnej linii komórek rakowych, która pierwotnie pochodziła od pacjenta leczonego w 1973 r. w MD Anderson Cancer Center w Houston w Teksasie.

Naukowcy porównali skutki wyłączenia dwóch znanych genów raka piersi, jednego o nazwie Rab27a i drugiego TRAF3IP2 . Aby dezaktywować lub „wyciszyć” geny, celowano je w molekuły krótkich RNA o strukturze spinki do włosów zwane lentiwirusowym TRAF3IP2-shRNA. Są to nici RNA skręcone z powrotem jak szpilka do włosów, które uniemożliwiają odczytanie lub „transkrypcję” określonego genu w celu wytworzenia białka.

Naukowcy odkryli, że wyłączenie TRAF3IP2 miało bardziej destrukcyjny wpływ na szlaki metaboliczne w komórki  związane z rakiem niż wyłączenie Rab27a. Potwierdzili to, wyłączając geny indywidualnie w mysim modelu raka piersi.

Wyłączenie Rab27a spowolniło wzrost guza u myszy, ale bardzo niewielka liczba komórek rakowych rozprzestrzeniła się lub powodowała „mikroprzerzuty”.

Jednak gdy naukowcy wyłączyli TRAF3IP2 , nie tylko zahamowało to wzrost nowego guza, ale także zapobiegło przerzutom do około roku. Co więcej, leczenie zmniejszyło istniejące guzy, aż stały się niewykrywalne.

„To ekscytujące odkrycie ujawniło, że TRAF3IP2 może odgrywać rolę nowatorskiego celu terapeutycznego w leczeniu raka piersi”, mówi dr Reza Izadpanah, adiunkt medycyny w Tulane University School of Medicine, który kierował badaniami.

Naukowcy szukają teraz zgody Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie badań klinicznych tak szybko, jak to możliwe. Piszą, że najpierw będą musieli potwierdzić swoje wyniki poprzez przeszczepienie komórek raka piersi od ludzkich pacjentów myszom, w procesie znanym jako „ksenotransplantacja”.

„Ograniczeniem niniejszego badania jest to, że wykorzystaliśmy pojedynczą linię komórek raka piersi do zbadania potencjalnych ról wyciszania Rab27a i TRAF3IP2 dla wzrostu guza. Nasze przyszłe badania będą obejmować wykorzystanie ksenotransplantów pochodzących od pacjentów w celu dalszej weryfikacji tych podstawowych wyników badań” – podkreślają naukowcy.

Wyciszanie TRAF3IP2 może okazać się skutecznym leczeniem w przypadku wielu nowotworów, a nawet niewydolności serca. Gen jest znany z tego, że aktywuje różne szlaki komórkowe, które promują zapalenie. Odgrywa ważną rolę nie tylko w raku, ale także w niewydolności serca.

W badaniach nad rakiem piersi zespół Tulane School of Medicine współpracował z dr Chandrasekar Bysani z University of Missouri School of Medicine w Kolumbii, który zidentyfikował rolę, jaką odgrywa TRAF3IP2 w promowaniu zapalenia w niewydolności serca.

Dr Bysani wziął również udział w ostatnich badaniach, które wykazały, że wyłączenie TRAF3IP2 może być skuteczną strategią leczenia glejaka, złośliwego typu raka mózgu.

Źródło: medicalnewstoday.com