Zamknij

Rak piersi u mężczyzn: przyczyny, objawy, leczenie męskiego raka sutka

13.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:32

Rak piersi nie jest nowotworem wyłącznie kobiecym. Występuje również u mężczyzn i jest równie groźny. Panowie często nie spodziewają się, że w ich piersi może rozwijać się rak. Z tego powodu często lekceważą objawy i nie zgłaszają się na badania piersi. Niewiedza, strach, zbyt długi czas reakcji, to wszystko powoduje, że rak piersi u mężczyzn rozpoznawany jest zbyt późno. Sprawdź, jak rozpoznać objawy raka piersi u mężczyzny.

Rak piersi u mężczyzny
fot. Shutterstock

Rak piersi kojarzony jest z kobietami, ale na ten nowotwór złośliwy chorują również mężczyźni. Szacuje się, że 1 proc. wszystkich zachorowań na raka piersi dotyczy właśnie mężczyzn. Rak ten występuje u mężczyzn znacznie rzadziej, ale jest równie groźny.

Niestety, mężczyźni są często nieświadomi zagrożenia. Nie spodziewają się, że rak piersi może ich dotyczyć. Z tego powodu często lekceważą objawy lub ich nie rozpoznają, a to powoduje, że rak piersi rozpoznawany jest u mężczyzn najczęściej w zaawansowanym stadium.

Piersi przed okresem dojrzewania mają u dziewcząt i chłopców podobną budowę. Zbudowane są z niewielkiej ilości tkanki gruczołowej składającej się z kilku przewodów mlekowych zlokalizowanych tuż za brodawką sutkową i otoczką. Jednak w okresie dojrzewania żeńskie hormony płciowe, powodują rozrost tkanki gruczołowej piersi u dziewcząt, a testosteron „chroni” tkankę gruczołową piersi chłopców przed rozrostem.

Pierś mężczyzny zawiera przewody mlekowe i brak lub niewielką liczbę zrazików (płatów) umiejscowionych w okolicy zabrodawkowej. Dlatego też najczęstszą lokalizacją guzów u mężczyzn jest umiejscowienie zabrodawkowe.

Rak piersi u mężczyzn: przyczyny

Dokładne przyczyny rozwoju raka piersi u mężczyzn nie są znane, ale wiadomo, że niektóre czynniki zwiększają znacznie ryzyko występowania tego nowotworu złośliwego.

Do czynników rozwoju raka piersi u mężczyzn zalicza się przede wszystkim wiek - częściej chorują starsi mężczyźni.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka są zaburzenia hormonalne, które prowadzą do podwyższenia stężenia estrogenów (hormonów kobiecych) i obniżenia stężenia testosteronu (hormonu męskiego). Do podwyższenia poziomu estrogenów mogą prowadzić zaburzenia pracy wątroby oraz przyjmowanie leków hormonalnych przez chorych na raka prostaty i transseksualistów. Do zaburzenia równowagi estrogenów i testosteronu może się także przyczynić otyłość i wynikające z tego stanu przemiany androgenów.

Na rozwój raka piersi mogą mieć wpływ także choroby jąder, w tym przewlekłe zapalenie, niezstąpienie i amputacja jąder. 

Znaczenie mają również obciążenia genetyczne: mutacje genu receptora androgenowego, mutacje genu BRCA2. 

Rak piersi u mężczyzn: objawy

Najczęstszym objawem raka piersi u mężczyzn jest niebolesny guz zlokalizowany za brodawką sutka lub w górnej, bocznej części piersi.

Do innych objawów raka piersi u mężczyzn zalicza się:

  • wyciek z brodawki, zarówno bezbarwny, jak i krwisty,
  • wciągnięcie brodawki,
  • owrzodzenie brodawki lub skóry piersi,
  • ból piersi,
  • niewielkie pogrubienie lub świąd skóry piersi.

Rakowi w zaawansowanym stadium rozwoju towarzyszy zazwyczaj powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie zajętej piersi, powiększenie węzłów szyjno-nadobojczykowych.

Rak piersi u mężczyzn: badanie

Podstawą rozpoznania raka piersi jest badanie USG lub mammografia piersi. Przeprowadza się również biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC) i pobranie igłą komórek do badania mikroskopowego.

Natomiast w celu oceny stopnia zaawansowania i przy podejrzeniu przerzutów do narządów odległych wykonuje się: RTG klatki piersiowej, tomografię komputerową klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, tomografię komputerową jamy brzusznej, tomografię komputerową mózgu, scyntygrafię kości, pozytonową emisyjną tomografię (PET).

Rak piersi u mężczyzn: leczenie

Raka piersi u mężczyzn leczy się tymi samymi metodami, co w przypadku raka u kobiet. 

U większości chorych wykonuje się zmodyfikowaną radykalną lub prostą amputację piersi, czasami również z usunięciem mięśni piersiowych.

W leczeniu raka piersi zastosowanie ma również radioterapia i hormonoterapia. Chemioterapia natomiast wykorzystywana jest w celu wydłużenia czasu przeżycia u chorych z niekorzystnym rokowaniem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.