Oceń
Jeśli na dźwięk budzika czujesz ciarki na plecach, nieustannie spóźniasz się do pracy, a przyjaciele na śniadanie przynoszą Ci lunch, to ewidentnie jesteś „sową”, a nie „skowronkiem”. Bądź czujna. Naukowcy alarmują, że „sowy” mają zwiększone ryzyko zachorowania na złośliwy nowotwór piersi.
Nowe badania dotyczące raka piersi
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bristolu przepytał ponad 400 tys. kobiet o preferencje dotyczące pory aktywności. Okazało się, że panie, które wolą wstawać z samego rana, mają o 48 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka piersi od kobiet, które preferują aktywność w godzinach wieczornych. Uczeni wyliczyli również, że każda kolejna godzina snu powyżej zalecanych przez lekarzy 7-8 godzin zwiększa ryzyko usłyszenia niekorzystnej diagnozy złośliwego nowotworu piersi aż o 20 proc.
Dowiedz się więcej: Objawy raka piersi. Jakie symptomy mogą świadczyć o rozwoju raka piersi?
Autorzy badań tłumaczą, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że kobiety, które nie mają problemu z porannym wstawaniem, lepiej śpią i dlatego wcześniej się budzą. Z kolei osoby, które do późnych godzin nocnych pozostają aktywne, mogą zaburzać rytm dobowy organizmu, co może przyczyniać się do rozwoju choroby. Wcześniejsze analizy wykazały bowiem, że praca na nocną zmianę i narażenie na wpływ sztucznego oświetlenia w nocy zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy.
„Chcielibyśmy wykonać kolejne badania w tym kierunku, ponieważ nasza ankieta opierała się na pytaniu o preferencję pory aktywności, a nie o faktyczną godzinę wstawania” – zaznaczyła dr Rebecca Richmond z Bristolu.
Rak piersi – statystyki
Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Choroba diagnozowana jest najczęściej po 50. roku życia (ok. 80 proc. rozpoznań), u około 18 tys. kobiet rocznie. Zachorowalność na raka piersi w Polsce wykazuje stały wzrost, ale na szczęście liczba zgonów systematycznie spada.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
Rak piersi: występuje najczęściej u kobiet. Jak rozpoznać złośliwy nowotwór piersi?
Badania profilaktyczne raka piersi. Jakie badania pozwalają wykryć raka?
Dziedziczny rak piersi i jajnika. Co trzeba wiedzieć o mutacji genów BRCA1 i BRCA2?
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika
Źródło: dailymail.co.uk, zdrowie.pap.pl
----------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka
Oceń artykuł