Janina Ochojska: raka trzeba włączyć w codzienne życie

17.10.2019
Aktualizacja: 20.03.2020 12:14
Janina Ochojska w Radiu ZET

– W momencie, gdy człowiek dowiaduje się o chorobie nowotworowej, życie się nie kończy. Zaczyna się pewien etap. Nie należy rezygnować z dotychczasowej aktywności – przekonywała Janina Ochojska w audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Wiosną 2019 roku Janina Ochojska dowiedziała się, że zachorowała na raka piersi. „Tego dnia byłam bardzo zajęta. Toczyła się kampania to Parlamentu Europejskiego, miałam bardzo zaplanowany dzień. Wieczorem położyłam się w łóżku i pomyślałam: Przecież ja mam raka!” – mówiła Janina Ochojska w Radiu ZET.

Rak – jak sobie poradzić z diagnozą?

– Zaczęłam się zastanawiać, jak zmieścić leczenie w kampanii. Następnego dnia spotkałam się z moją ekipą i powiedziałam, że trzeba będzie trochę zmienić harmonogram spotkań. Przystąpiliśmy do tego jak do zadania – wspominała Janina Ochojska w rozmowie z Michałem Figurskim w Radiu ZET.

Po spotkaniu ze współpracownikami Janina Ochojska za pośrednictwem Twittera publicznie poinformowała, że zaczyna leczenie onkologiczne. „Uważałam, że nie mogę ukrywać przed wyborcami faktu, że za chwilę nie będę miała włosów, że będę pojawiać się w klinice onkologicznej. Wyborcy mieli zdecydować, czy chcą mnie w Parlamencie Europejskim, czy wierzą, że jestem w stanie zrobić to, czego ode mnie oczekują” – tłumaczyła Janina Ochojska w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Rak to nie wyrok

– Z rakiem piersi miałem do czynienia od lat 50. ubiegłego stulecia. Postęp w leczeniu jest ogromny. Wczesne rozpoznanie daje nam możliwości wyleczenia raka piersi na poziomie 94-96 procent – mówił obecny w studiu Radia ZET prof. Andrzej Kułakowski, chirurg-onkolog, który tą tematyką zawodowo zajmował się przez ponad 50 lat.

– Gdzieś tam jest ten lęk, ale ja zawsze walczyłam o siebie. O to, żeby chodzić, studiować, chodzić po górach, wysłać konwój do Sarajewa. Jestem osobą o dość silnej konstrukcji psychicznej. Potrafię sobie z takimi rzeczami poradzić. Życie mnie do tego przygotowało. Ale jestem sobie w stanie wyobrazić zdrowego człowieka, który nigdy na nic nie chorował, nie był w szpitalu i nagle dowiaduje się, że ma raka. To jest rewolucja. Chodzi o to, żeby pomóc tym ludziom zrozumieć, że to tylko część ich życia – mówiła Janina Ochojska w Radiu ZET.

I dodała: „W momencie, gdy człowiek dowiaduje się o chorobie nowotworowej, życie się nie kończy. Zaczyna się pewien etap. Nie można odłożyć wszystkiego na bok i powiedzieć: to ja się teraz zajmę tylko rakiem. O ile to możliwe, nie należy rezygnować z dotychczasowego życia” – przekonywała Janina Ochojska w audycji „NieZŁY pacjent w Radiu ZET”.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące omawianych w programie chorób lub innych, o których chciałbyś usłyszeć w naszej audycji, napisz do nas na adres: niezlypacjent@radiozet.pl

Audycji Michała Figurskiego „NieZŁY pacjent w Radiu ZET” możecie słuchać w każdy wtorek, w godzinach 21-23.

Posłuchaj podcastu