Zamknij

Rak pęcherzyka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

19.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:32
Rak pęcherzyka żółciowego
fot. Shutterstock

Rak pęcherzyka żółciowego nie jest częstym rakiem, ale uważa się, że nawet w 70-80 proc. współistnieje z wieloletnią kamicą pęcherzyka żółciowego i pozostałych dróg żółciowych. Nowotwór ten objawia się bólem w górnej części brzucha po prawej stronie pod żebrami. Ból ma charakter stały lub nawracający i nie ustępuje po przyjęciu środków rozkurczowych.

Rak pęcherzyka żółciowego to nowotwór wywodzący się z komórek nabłonkowych, które natomiast wywodząc się z cholangiocytów – komórek tworzących ścianę przewodów żółciowych. Rak pęcherzyka żółciowego nie jest częstym nowotworem złośliwym. Rozwija się częściej u kobiet niż u mężczyzn, dotyczy głównie osób w wieku powyżej 60 lat. 

Guz nowotworowy jest często rozpoznawany przypadkowo podczas badania USG lub podczas badania histopatologicznego po usunięciu pęcherzyka z powodu kamicy. Wcześnie wykryty rak pęcherzyka żółciowego daje duże szanse na skuteczne leczenie. Pęcherzyk żółciowy jest bowiem narządem, bez którego można żyć. 

Rak pęcherzyka żółciowego: przyczyny

Rak pęcherzyka żółciowego tworzy się, gdy komórki pęcherzyka ulegają mutacjom w swoim DNA. Mutacje powodują, że komórki wymykają się spod kontroli organizmu, namnażają się w niekontrolowany sposób i nadal żyją, gdy inne komórki normalnie umierają. Nagromadzenie nieprawidłowych komórek tworzy guz nowotworowy.

Przyczyny tworzenia się raka pęcherzyka żółciowego nie są dokładnie znane. Wiadomo natomiast, że niektóre czynniki znacznie zwiększają ryzyko rozwoju raka. 

Uważa się, że rak pęcherzyka żółciowego może być konsekwencją wieloletniej, nieleczonej kamicy pęcherzykowej. Czynnikami ryzyka rozwoju raka pęcherzyka są także torbiele dróg żółciowych i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Rak pęcherzyka żółciowego może również towarzyszyć niektórym zespołom polipowatości jelita grubego. Za czynnik ryzyka rozwoju raka uważa się także tzw. pęcherzyk porcelanowy, czyli taki, którego ściana wysycona jest solami wapnia.

Zwiększone ryzyko rozwoju raka pęcherzyka żółciowego notuje się u pracowników branży obuwniczej, gumiarskiej, tekstylnej i papierniczej.

Rak pęcherzyka żółciowego: objawy

Ból brzucha, szczególnie w górnej prawej części, pod żebrami, to najbardziej charakterystyczny objaw choroby pęcherzyka żółciowego. Nawracający lub przedłużający się ból w tym miejscu jest wskazaniem do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań.

Ból w prawym podżebrzu jest zwykle tępy, promieniuje w prawą stronę do kręgosłupa i okolicy międzyłopatkowej.

W badaniu palpacyjnym, czyli ręką przez powłoki brzuszne, może być wyczuwalny guz w prawym górnym kwadrancie brzucha.

Objawy raka pęcherzyka żółciowego:

  • Ból brzucha;
  • Wzdęcia brzucha;
  • Gorączka;
  • Utrata wagi bez przyczyny;
  • Nudności, wymioty;
  • Żółtaczka.

Rak pęcherzyka żółciowego: badania

Podstawowym badaniem, które wykonuje się przy podejrzeniu raka pęcherzyka żółciowego, jest USG jamy brzusznej. Lekarz może również zlecić wykonanie tomografii komputerowej, która pomaga w ocenie zaawansowanie procesu chorobowego.

Rak pęcherzyka żółciowego: leczenie

U chorych z wczesną diagnozą choroby, czyli w przypadkach, gdy rak ograniczony jest tylko do pęcherzyka, podstawową metodą leczenia jest całkowite usunięcie pęcherzyka żółciowego. 

W przypadku większego zaawansowania konieczne może być wycięcie części miąższu wątroby oraz wycięcie węzłów chłonnych. W przypadku naciekania dróg żółciowych zewnątrzwątrobowych, dwunastnicy, głowy trzustki konieczne może być wykonanie bardziej rozległego zabiegu operacyjnego, włącznie z wycięciem płata wątroby lub resekcją dwunastnicy i głowy trzustki.

Niestety, w wielu przypadkach zaawansowanej choroby, gdy pojawiły się przerzuty, guz jest nieoperacyjny. Podejmuje się próby chemio- i radioterapii, choć ich skuteczność jest niepotwierdzona w badaniach.

ZOBACZ:  Cholecystektomia. Kiedy konieczna jest operacja pęcherzyka żółciowego?

Rak pęcherzyka żółciowego: rokowanie

W przypadku raka pęcherzyka żółciowego wykrytego we wczesnym stadium zaawansowania (stopień I) 5-letnie przeżycie może wynosić nawet 90 proc. W przypadku nowotworów w II stopniu zaawansowania 5-letnie przeżycie wynosi ok. 50 proc. Natomiast w przypadku raków zaawansowanych w III stopniu 5-letnie przeżycie notuje się u zaledwie 5 proc. chorych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.