Zamknij

Rak odbytu: objawy [LISTA]. To powinno zaniepokoić

30.06.2022
Aktualizacja: 30.06.2022 16:05
Objawy raka odbytu
fot. Shutterstock

Rak odbytu bywa mylony z hemoroidami, ponieważ wywołuje podobne objawy. Wyczuwalny w odbycie guzek, krwawienie, bolesne oddawanie stolca - te objawy powinny zaalarmować, bo mogą wskazywać na nowotwór. Jakie są objawy raka odbytu? Jakie badania wykonać? Sprawdź, co warto wiedzieć.

  1. Objawy raka odbytu. Na co zwrócić uwagę?
  2. Diagnozowanie raka odbytu. Jakie badania wykonać?

Rak odbytu, a w zasadzie rak odbytnicy, to grupa nowotworów złośliwych, które rozwijają się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego - kanale odbytniczym. Na nowotwory złośliwe odbytnicy chorują najczęściej osoby po 60. roku życia. Najczęstszym wśród nowotworów rozwijających się w tym rejonie jest rak płaskonabłonkowy odbytu, wywołany w większości przez onkogenne typy HPV. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka odbytu jest odbywanie stosunków analnych z dużą liczbą partnerów oraz nałogowe palenie tytoniu.

Zmianami, które mogą być prekursorem raka odbytu (zwiększają ryzyko) są przede wszystkim kłykciny kończyste, a także dysplazja, choroba Bowena i leukopatia.

Objawy raka odbytu. Na co zwrócić uwagę?

Rak odbytu rozwija się zazwyczaj w postaci guza naciekającego miejscowo. Następnie przez naczynia chłonne szerzy się do węzłów chłonnych okołoodbytniczych i pachwinowych.

Najczęstszym objawem raka odbytu jest krwawienie z odbytu - świeża krew i/lub krew w stolcu.

Inne objawy raka odbytu:

  • świąt odbytu,
  • ból w trakcie oddawana stolca,
  • bolesne parcie,
  • uczucie ciała obcego w odbycie,
  • nietrzymanie gazów,
  • wyczuwalny palcem guz (rak odbytu może też objawiać się jako zmiana płaska, owrzodzenie, może imitować obraz szczeliny odbytu),
  • powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych,
  • śluzowa wydzielina w stolcu. 

Wystąpienie wskazanych wyżej objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza POZ. Szybka diagnoza i podjęcie leczenia daje szanse na wyleczenie choroby lub znaczne wydłużenie życia.

Diagnozowanie raka odbytu. Jakie badania wykonać?

Podstawą rozpoznania i diagnostyki onkologicznej w kierunku raka odbytu stanowią jest badanie per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Następnie wykonywana jest anoskopia, czyli badanie endoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Lekarz może również zlecić wykonanie badania endoskopowego całego jelita grubego oraz badania USG i badania rezonansem magnetycznym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl, onkonet.pl