Oceń
Rak odbytu bywa mylony z hemoroidami, ponieważ wywołuje podobne objawy. Wyczuwalny w odbycie guzek, krwawienie, bolesne oddawanie stolca - te objawy powinny zaalarmować, bo mogą wskazywać na nowotwór. Jakie są objawy raka odbytu? Jakie badania wykonać? Sprawdź, co warto wiedzieć.
Rak odbytu, a w zasadzie rak odbytnicy, to grupa nowotworów złośliwych, które rozwijają się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego - kanale odbytniczym. Na nowotwory złośliwe odbytnicy chorują najczęściej osoby po 60. roku życia. Najczęstszym wśród nowotworów rozwijających się w tym rejonie jest rak płaskonabłonkowy odbytu, wywołany w większości przez onkogenne typy HPV. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka odbytu jest odbywanie stosunków analnych z dużą liczbą partnerów oraz nałogowe palenie tytoniu.
Zmianami, które mogą być prekursorem raka odbytu (zwiększają ryzyko) są przede wszystkim kłykciny kończyste, a także dysplazja, choroba Bowena i leukopatia.
Objawy raka odbytu. Na co zwrócić uwagę?
Rak odbytu rozwija się zazwyczaj w postaci guza naciekającego miejscowo. Następnie przez naczynia chłonne szerzy się do węzłów chłonnych okołoodbytniczych i pachwinowych.
Najczęstszym objawem raka odbytu jest krwawienie z odbytu - świeża krew i/lub krew w stolcu.
Inne objawy raka odbytu:
- świąt odbytu,
- ból w trakcie oddawana stolca,
- bolesne parcie,
- uczucie ciała obcego w odbycie,
- nietrzymanie gazów,
- wyczuwalny palcem guz (rak odbytu może też objawiać się jako zmiana płaska, owrzodzenie, może imitować obraz szczeliny odbytu),
- powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych,
- śluzowa wydzielina w stolcu.
Wystąpienie wskazanych wyżej objawów powinno skłonić do wizyty u lekarza POZ. Szybka diagnoza i podjęcie leczenia daje szanse na wyleczenie choroby lub znaczne wydłużenie życia.
Diagnozowanie raka odbytu. Jakie badania wykonać?
Podstawą rozpoznania i diagnostyki onkologicznej w kierunku raka odbytu stanowią jest badanie per rectum, czyli palcem przez odbytnicę. Następnie wykonywana jest anoskopia, czyli badanie endoskopowe z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Lekarz może również zlecić wykonanie badania endoskopowego całego jelita grubego oraz badania USG i badania rezonansem magnetycznym.
Źródło: zwrotnikraka.pl, onkonet.pl
Oceń artykuł