Zamknij

Rak na ustach przypomina opryszczkę. Jak rozpoznać raka wargi?

12.07.2022
Aktualizacja: 12.07.2022 11:50

Nie możesz pozbyć się strupka z ust? Męczy cię niegojąca się opryszczka? Koniecznie zgłoś się do lekarza i wykonaj badania. Niegojąca się zmiana na ustach może być objawem raka wargi. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę, by wykryć nowotwór.

Rak na ustach
fot. Shutterstock
  1. Rak wargi - objawy. To sygnały alarmowe
  2. Rak wargi - badania. Szybka diagnoza to podstawa

Rak wargi należy do grupy nowotworów występujących w obrębie jamy ustnej. Zazwyczaj dotyczy dolnej wargi i znacznie częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety. Jest to nowotwór groźny, którego nie wolno lekceważyć. Szacuje się, że nieleczony rak może prowadzić do śmierci w ciągu 5 lat (dotyczy to połowy chorych).

Wśród czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka wargi wyróżnia się wiek (najczęściej rozwija się u osób po 50. roku życia) oraz palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Warto wiedzieć, że palenie tytoniu jest przyczyną 80-90 proc. przypadków raka jamy ustnej. Inne czynniki predysponujące do raka wargi to: predyspozycje genetyczne, promieniowanie ultrafioletowe, ekspozycja na intensywne światło słoneczne, zakażenie Candida, wirusem brodawczaka ludzkiego, stany przedrakowe - erytroplakia, leukoplakia, świetlne zapalenie kątów ust, liszaj płaski.

Wczesne wykrycie raka wargi daje duże szanse na wyleczenie choroby lub znaczne wydłużenie życia. 

Rak wargi - objawy. To sygnały alarmowe

Rak wargi to rak płaskonabłonkowy skóry. Nowotwór ten charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu i namnażaniem się komórek o sporej złośliwości. Zmiana rakowa może lokalizować się w pobliżu blizn, stanów zapalnych lub owrzodzeń, wtedy przerzuty są częste. Rak płaskonabłonkowy ma tendencje do naciekania, czyli wrastania komórek nowotworowych w głębsze warstwy skóry.

Objawem, który może sugerować raka wargi, jest: niegojące się, wolno rosnące, często niebolesne owrzodzenie w obrębie ust. Zmiana może mieć charakter wypukłego guza lub zagłębienia.

Przerzuty zazwyczaj atakują one sąsiadujące tkanki, w tym skórę otaczającą usta, jamę ustną, okoliczne węzły chłonne (szyi), żuchwę, język. Zdarzają się również przypadki przerzutów do odległych narządów.

Rak wargi
fot.

Rak wargi - badania. Szybka diagnoza to podstawa

Objawy mogące wskazywać na raka wargi wymagają konsultacji z lekarzem. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza POZ, który skieruje na badania do specjalisty. Lekarz pobiera wycinek do badania histopatologicznego, które umożliwia ustalenie charakteru zmiany. W zależności od wyniku badania specjalista planuje leczenie.  

W przypadkach mało zaawansowanych często wycina się zmianę, co może od razu prowadzić do wyleczenia. U chorych ze znacznym zaawansowaniem miejscowym lub przerzutami do węzłów chłonnych wykonuje się tomografię komputerową z oceną zajęcia przez nowotwór narządów sąsiednich oraz USG szyi.      

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: onkolmed.pl, onkologia.org.pl