Oceń
Kaszel, świst, chrypka — tych objawów lepiej nie zrzucać na przeziębienie. Zmiana barwy głosu i długotrwały kaszel mogą świadczyć o raku krtani. To najczęściej spotykany nowotwór głowy i szyi. Wczesne rozpoznanie może uratować nie tylko głos, ale przede wszystkim życie. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Zobacz listę 5 sygnałów ostrzegawczych.
- Rak krtani: 5 znaków ostrzegawczych. Na co zwrócić uwagę?
- Rak krtani: rozpoznanie. Jakie badania wykonać?
Rak krtani to nowotwór złośliwy spowodowany nieprawidłowym i nieustającym wzrostem chorych komórek nabłonka krtani. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy narządów głowy i szyi.
Rak krtani: 5 znaków ostrzegawczych. Na co zwrócić uwagę?
Rak krtani atakuje zazwyczaj między 45. a 70 rokiem życia. Nawet dziesięciokrotnie częściej na ten nowotwór chorują mężczyźni niż kobiety. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko choroby jest palenie tytoniu — nałogowi palacze powinny mieć się na baczności i zachować czujność, gdy wystąpią niepokojące objawy. Inną przyczyną rozwoju krtani może być nadużywanie alkoholu, a także narażenie na chrom, nikiel, uran, azbest. Ryzyko raka krtani jest wyższe u osób, które chorują na przewlekłe zapalenie krtani, są po oparzeniach i urazach krtani.
Objawy, które mogą wskazywać na raka krtani to:
- Chrypka — utrzymywanie się chrypki przez ponad dwa tygodnie (jeśli wykluczono infekcje), powinna skłonić do kontaktu z lekarzem. Zaburzenia głosu w miarę postępu choroby mogą przejść w bezgłos.
- Świst krtaniowy — objaw ten może świadczyć o zwężeniu światła głośni (zaciśnięte struny głosowe). Świst to szorstki dźwięk, wytwarzanym przez turbulencje powietrza oddechowego, przeciskającego się poprzez zwężone światło krtani lub tchawicy.
- Kaszel — długotrwały, suchy, meczący, oporny na leczenie może być objawem nowotworu i wymaga konsultacji z lekarzem.
- Uczucie ciała obcego w gardle — może ustępować po wypiciu napoju lub spożyciu pokarmu. Może temu towarzyszyć zachłystywanie się.
- Problemy z przełykaniem — zaburzenia przełykania i ból podczas połykania są spowodowane upośledzeniem czynności okolicy, w której droga pokarmowa krzyżuje się z drogą oddechową. Jest to objaw nieprawidłowy, który wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań.
W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawić się problemy z oddychaniem (duszności) spowodowane koniecznością wzmożenia czynności oddechowej dla zachowania sprawności organizmu oraz szczękościsku wynikającego z naciekania głębszych warstw gardła.
Rak krtani: rozpoznanie. Jakie badania wykonać?
Podejrzenie raka krtani wymaga przeprowadzenia badania lekarskiego za pomocą giętkiego wziernika z kamerą, który pozwala na ocenę górnych dróg oddechowych. U chorych na bardziej zaawansowane raki głośni oraz wszystkie raki nagłośni i podgłośni konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej szyi z oceną wyjściowego guza oraz stanu węzłów chłonnych szyi.
Ostateczne postawienie diagnozy wymaga pobrania wycinka z guza i poddania go badaniu mikroskopowemu.
Źródło: onkologia.org.pl, onkolmed.pl
Oceń artykuł