Rak jelita cienkiego - niezwykle rzadki i trudny w diagnozie nowotwór

12.02.2019
Aktualizacja: 25.03.2019 12:41
Objawy raka jelita cienkiego

Rak jelita cienkiego jest niezwykle rzadkim nowotworem złośliwym, ale też trudnym w leczeniu. Głównie z powodu zbyt później diagnozy. Sprawdź, jakie są objawy raka jelita cienkiego, jakie badania mogą potwierdzić tę chorobę i jak się ją leczy.

Rak jelita cienkiego to jeden z najrzadziej występujących nowotworów (szacuje się, że stanowi jedynie 1% złośliwych nowotworów przewodu pokarmowego). Najczęściej występuje on u osób po 50. roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej zagrożoną tym typem nowotworu grupą są osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego-Crohna czy zespoły polipowatości, np. zespół Gardnera czy Peutz-Jeghersa. Występuje on również u osób spożywających nadmierne ilości alkoholu, palących tytoń i spożywających nieświeże ze śladami pleśni pokarmy.

Zmiany złośliwe mogą wystąpić na wszystkich jego odcinkach, choć najczęściej pojawiają się w dwunastnicy, a najrzadziej w końcowym odcinku jelita cienkiego, czyli w jelicie czczym oraz krętym. Rokowania dotyczące tej choroby, zależą od jej stadium zaawansowania.

Nowotwór złośliwy jelita cienkiego może być również wynikiem przerzutów nowotworów z innych narządów jamy brzusznej i miednicy.

Zobacz także: Przerzuty nowotworowe to zupełnie nowe ogniska choroby. Jak powstają?

Jak się objawia rak jelita cienkiego?

Niestety rak jelita cienkiego daje bardzo niespecyficzne objawy, które sugerują raczej inne choroby, i właśnie dlatego jest zbyt późno diagnozowany, co zmniejsza rokowania chorych.

Głównym objawem są dolegliwości bólowe pojawiające się wskutek narastającej niedrożności jelita. Pacjenci opisują je jako "tępy ból", który promieniuje od pleców i nie ma związku z porą dnia, spożywanym posiłkiem, czy aktywnością fizyczną. Dodatkowe objawy to: niedokrwistość spowodowana krwawieniem do przewodu pokarmowego, biegunka lub uporczywe zaparcia, bóle brzucha, częste i uporczywe wzdęcia, a także wymioty i nudności, które pojawiają się okresowo. Przyczyną tego typu objawów może być utrudniony przepływ treści jelitowej z powodu zamknięcie światła jelita cienkiego przez guz nowotworowy lub wgłobienie jelit (czyli wciśnięcie się jednego odcinka jelita w drugi). Chory źle się czuje, jest zmęczony bez przyczyny, traci na wadze (bez wprowadzania diety odchudzającej czy zwiększania aktywności fizycznej), bywa, że traci też apetyt.

Do lekarza należy się koniecznie zgłosić w przypadku pojawienie się tzw. ostrego brzucha, czyli zespołu objawów, takich jak: silny ból, twardy brzuch, wymioty, słaba perystaltyka jelit, zatrzymanie gazów. Te objawy mogą świadczyć o całkowitej niedrożności jelita lub przedziurawieniu jelita. Wizyta u specjalisty jest również konieczne w przypadku wyczuwalnych guzów w obrębie brzucha (zwłaszcza w środkowej części), nawet jeśli nie dają one objawów bólowych. Niestety jest to późny objaw choroby nowotworowej.

Warto pamiętać!

Wszystkie wymienione powyżej objawy mogą, ale nie muszą wskazywać na chorobę nowotworową jelita cienkiego. Jednak ich wystąpienie zawsze należy skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj także: Dlaczego boli brzuch - najczęstsze przyczyny bólu

Rak jelita cienkiego - diagnostyka

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, rozpoznanie choroby nowotworowej jelita cienkiego jest bardzo trudne, ponieważ nie ma żadnych typowych objawów, które wskazywałyby na chorobę nowotworową tej części przewodu pokarmowego. Szacuje się, że od pojawienie się pierwszych objawów do prawidłowej diagnozy oraz leczenia mija średnio około 8 miesięcy.  

W prawidłowej diagnozie pomocne są:

  • badania laboratoryjne, takie jak: badanie krwi (w tym morfologia, próby wątrobowe, elektrolity, marker CEA), dobowe badanie moczu, badanie kału na krew utajoną;
  • badanie endoskopowe dwunastnicy, tzw. duodenoskopia, lub z zastosowaniem kapsuły endoskopowej (niestety jest ono bardzo kosztowne);
  • badanie obrazowe, w tym prześwietlenie jelita cienkiego z zastosowaniem kontrastu, tomografia komputerowa, USG jamy brzusznej.

W postawieniu ostatecznej diagnozy pomagają także arteriografia i scyntygrafia - badania, które wykorzystuje się w przypadku krwawienia do przewodu pokarmowego z niejasnego źródła.

Dowiedz się więcej: Rak, czyli nowotwór złośliwy. Skąd się bierze rak i dlaczego jest groźny?

Rak jelita cienkiego - rodzaje

W jelicie cienkim mogą się pojawić nowotwory niezłośliwe (tłuszczaki oraz polipy), a także nowotwory złośliwe, do których zaliczamy: gruczolakoraki, rakowiaki, chłoniaki, mięsaki. Mogą się też pojawić zmiany wynikające z przerzutów nowotworów z innych narządów.

Jak się leczy raka jelita cienkiego?

W przypadku zdiagnozowania raka jelita cienkiego, zwykle wykonuje się operację, której celem jest wycięcie jelita z okolicznymi węzłami chłonnymi. Następnie łączy się końce jelita ze sobą i w ten sposób odtwarza ciągłość przewodu pokarmowego. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Ostateczna decyzja dotycząca leczenia operacyjnego zależy od typu raka oraz stadium zaawansowania. Lekarz bierze pod uwagę wiele parametrów: wielkość guza, jego umiejscowienie, czy nacieka na inne narządy i czy jego usunięcie jest w ogóle możliwe.  

Po operacji zwykle zalecana jest chemioterapia - obecnie prowadzone są badania nad skutecznością chemioterapii wielolekowej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.