Zamknij

Rak jamy ustnej: 3 sygnały ostrzegawcze, które mogą uratować życie

05.05.2022
Aktualizacja: 05.05.2022 14:55
Objawy raka jamy ustnej
fot. Shutterstock

Często masz afty i owrzodzenia w jamie ustnej? Masz chrypkę niewiadomego pochodzenia? A może dokucza ci nieprzyjemny zapach z ust? Te objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. Czasami dyskretne, łatwe do przeoczenia świadczą o tym, że w jamie ustnej rozwija się nowotwór. Jak rozpoznać raka jamy ustnej? To 3 znaki ostrzegawcze.

Rak jamy ustnej to nieprawidłowy i nieprzerwany wzrost chorych komórek nabłonka umiejscowiony w jamie ustnej. W jamie ustnej najczęściej rozwijają się raki płaskonabłonkowe w obrębie przedniej części języka oraz dna jamy ustnej. W obrębie jamy ustnej występują też inne nowotwory: rak trójkąta zatrzonowcowego, rak wyrostka zębodołowego, rak podniebienia twardego i rak policzka, a także raki gruczołowe w drobnych śliniankach.

Wczesne objawy raka jamy ustnej łatwo przeoczyć, bo zwykle są dyskretne lub kojarzą się z innymi chorobami/przypadłościami. Średnio dziewięć na dziesięć nowotworów jamy ustnej wykrytych wcześnie można leczyć chirurgicznie. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów. Na co zwrócić uwagę? Sprawdź, co powinno niepokoić.

Rak jamy ustnej: 3 objawy alarmowe. Na co zwrócić uwagę?

Objawy raka jamy ustnej można zobaczyć samemu, ale często pierwsze symptomy wykrywane są przez stomatologa podczas rutynowej wizyty. Najczęstsze objawy to wyczuwalne guzki (zgrubienia), niegojące się owrzodzenia, afty, ograniczenie ruchomości języka, trudności w przełykaniu, przykry zapach z ust pomimo prawidłowej higieny.

Cztery wczesne sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na raka jamy ustnej:

  1. Wrzody, afty, które goją się dłużej niż trzy tygodnie.
  2. Guzki wokół szyi i szczęki.
  3. Uporczywa chrypka.

Podejrzewasz, że możesz mieć raka jamy ustnej? Zgłoś się na wizytę do stomatologa lub do lekarza POZ, który może zaordynować pobranie wycinka ze zmiany i zbadanie go pod mikroskopem. Na podstawie tego badania potwierdzić można złośliwy charakter guza i precyzyjne określić jego typ oraz tzw. stopień zróżnicowania histologicznego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mirror.co.uk, onkologia.org.pl, Medycyna Praktyczna (mp.pl)