Objawy raka jądra: powiększenie, guzek, uczucie ciężkości

28.10.2019
Aktualizacja: 28.10.2019 14:51
Objawy raka jądra
fot. Shutterstock

Objawy raka jądra są często bagatelizowane. Dopóki jądro mocno się nie powiększy, nie pojawi się ból lub uczucie ciężkości, wielu Panów unika konsultacji z lekarzem. Tymczasem każdy przypadek powiększonego jądra, wyczuwalnego guzka, zaczerwienienia skóry moszny, bólu, uczucia ciężkości i rozpierania powinien być zgłaszany lekarzowi. Czasami z pozoru niewinne objawy mogą świadczyć o tym, że rozwija się rak.

Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u młodych mężczyzn w wieku 15-35 lat. W Polsce każdego roku notuje się 800 nowych zachorowań na raka jądra. 

Większość przypadków raka jądra wykrywana jest przez samych chorych podczas samobadania jąder lub podczas codziennych czynności, takich jak kąpiel. Mężczyźni zgłaszają się do lekarza z powodu powiększenia jądra lub wyczucia w jądrze guzka. 

Rak jądra dotyczy zazwyczaj tylko jednego jądra. Zaledwie w 1-3 proc. przypadków rozwija się w obu jądrach jednocześnie.

Jakie są objawy raka jądra?

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem raka jądra jest niebolesne powiększenie jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienie moszny.

Powiększone jądro jest zwykle twarde, cięższe i niebolesne. 

Niepokojącym objawem stwierdzanym często podczas samobadania jest niebolesna masa, która nie daje się oddzielić od jądra i właśnie ta cecha odróżnia guz nowotworowy jądra od zapalenia najądrza. 

Innym objawem mogącym wskazywać na nowotwór jadra jest uczucie ciężkości jądra.

Ból jądra nie jest typowym objawem raka, dolegliwości bólowe stwierdza się zaledwie u co piątego chorego.

Objawy raka jądra w zaawansowanym stadium związane są przerzutami. Chorym może dokuczać ból brzucha, spowodowany powiększeniem węzłów chłonnych zaotrzewnowych, a także kaszel, duszność i krwioplucie będące wynikiem przerzutów do płuc. W przypadku przerzutów raka jądra do mózgu pojawiają się objawy neurologiczne, a w przypadku przerzutów do kości bóle kostne. 

Niektóre guzy jądra nasilają cechy męskie i mogą powodować zwiększenie owłosienia, wzrost masy mięśniowej. U niektórych chorych stwierdza się również ginekomastię

Co zrobić, gdy jądro jest powiększone?

Jeśli jedno jądro lub oba jądra są powiększone, lub jeżeli wyczuwalny jest w jądrze guzek, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza na badanie.

Lekarz po przeprowadzeniu badania fizykalnego skieruje na USG jąder, czyli podstawowe badanie diagnostyczne oceniające budowę i wielkość jąder i najądrzy. Jeśli zostanie rozpoznany guz, wykonuje się biopsję jądra i bada pobrany materiał lub od razu usuwa się jądro objęte nowotworem. 

Badania niezbędne do określenia stopnia zaawansowania raka to:

  • tomografia komputerowa jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej
  • tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny mózgu (przy objawach klinicznych sugerujących przerzuty do ośrodkowego układu nerwowego, oraz u pacjentów w trzecim stopniu zaawansowania klinicznego)
  • oznaczenie stężenia markerów nowotworowych w surowicy (AFP, podjednostka beta hCG, LDH)

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gladiator-prostat.pl; zwrotnikraka.pl