Zamknij

Sztuczna inteligencja sprawdzi, czy rozwinie się u nas nowotwór

Monika Piorun
04.09.2018 16:33
Rak, nowotwór, onkologia, pacjent, lekarz, służba zdrowia
fot. Shutterstock

Oparta na wykorzystaniu sztucznej inteligencji technika o nazwie "Revolver" pozwala przewidzieć, w jaki sposób mogą rozwijać się i ewoluować zmiany nowotworowe – i czy w ogóle do tego dojdzie. Innowacyjna metoda może zrewolucjonizować terapie spersonalizowane stosowane w onkologii.

O krok przed rakiem. Rewolucyjna technika pozwala poznać kolejny ruch nowotworu

Jednym z największych wyzwań w leczeniu nowotworów jest określenie, w jaki sposób poradzi sobie z nimi poszczególny organizm. Często ewoluują do takiej postaci, która staje się oporna na leki, co znacząco utrudnia dalsze terapie. Naukowcom z Institute of Cancer Research London oraz University of Edinburgh udało się jednak odkryć powiązanie pomiędzy pewnymi sekwencjami mutacji DNA a wiekiem przeżycia danego pacjenta onkologicznego, dzięki czemu można przewidzieć następny "krok" nowotworu.

Badacze opracowali nową technikę (Revolver), która wykorzystuje pewne wzorce w mutacjach spowodowanych przez nowotwory do prognozowania przyszłych zmian genetycznych, do których może doprowadzić rozwój choroby. Pozwala to lekarzom na to, by przewidzieć ewolucję nowotworu i dużo skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej diagnozować pacjentów. Daje to też szansę na podjęcie wcześniejszej interwencji i powstrzymanie rozwoju raka, zanim będzie on mógł rozwinąć się do takiej postaci, której nie da się już dalej leczyć za pomocą farmakoterapii.

Jak tłumaczy dr Andrea Sottoriva z Institute of Cancer Research, nowa technika wykorzystuje sztuczną inteligencję do tego, by stale rozwijać wiedzę na temat wzorców genetycznych odpowiedzialnych za zmiany nowotworowe u różnych pacjentów – a dzięki temu jeszcze precyzyjniej określać, w jaki sposób będzie się rozwijała choroba na dalszych etapach.

Naukowcom udało się ustalić, że np. guzy piersi z taką sekwencją błędów w materiale genetycznym, która koduje białko p53 i doprowadza do mutacji w chromosonie 8, są w stanie przetrwać krócej niż pozostałe.

Zobacz także

Jak udało się opracować nową metodę prognozowania zmian nowotworowych?

Zespół badawczy wykorzystał w sumie 768 próbek różnych zmian nowotworowych od 178 pacjentów leczonych z powodu raka piersi, płuc, nerki i jelita a następnie szczegółowo analizował zebrane dane. Naukowcom udało się zidentyfikować powtarzające się wzorce i opracować na ich podstawie najbardziej prawdopodobny przebieg rozwoju choroby. Wyniki badań zaprezentowano na łamach "Nature Methods". 

Kierująca badaniami dr Andrea Sottoriva tłumaczy, że:

Opracowaliśmy potężne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do tego, by przewidywać kolejne etapy ewolucji nowotworów w oparciu o powtarzalne wzorce mutacji, ukrytych dotąd w złożonych zbiorach danych.

Dzięki temu zyskaliśmy doskonały mechanizm, który pozwala nam przewidzieć kolejny ruch raka i podjąć szybką interwencję, by temu zapobiec.

Jeśli jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się nowotwór, możemy być dosłownie o krok przed nim i podjąć leczenie na takim etapie, w którym nie dojdzie do lekooporności – tłumaczy prof. Paul Workman, dyrektor Institute of Cancer Research. 

Nowa metoda, oparta na sztucznej inteligencji, może pomóc znacząco rozwinąć terapie spersonalizowane i dostosowywać się do indywidualnych cech guza u każdego pacjenta. Daje to szansę na skuteczne leczenie na niezwykle wczesnym etapie. Dotąd we współczesnej medycynie w ogóle nie było to możliwe – wyjaśnia ekspert.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: The Institute od Cancer Research/Nature Medods/Physics World

_______

zdrowie.radiozet.pl/π