Oceń
Oparta na wykorzystaniu sztucznej inteligencji technika o nazwie "Revolver" pozwala przewidzieć, w jaki sposób mogą rozwijać się i ewoluować zmiany nowotworowe – i czy w ogóle do tego dojdzie. Innowacyjna metoda może zrewolucjonizować terapie spersonalizowane stosowane w onkologii.
O krok przed rakiem. Rewolucyjna technika pozwala poznać kolejny ruch nowotworu
Jednym z największych wyzwań w leczeniu nowotworów jest określenie, w jaki sposób poradzi sobie z nimi poszczególny organizm. Często ewoluują do takiej postaci, która staje się oporna na leki, co znacząco utrudnia dalsze terapie. Naukowcom z Institute of Cancer Research London oraz University of Edinburgh udało się jednak odkryć powiązanie pomiędzy pewnymi sekwencjami mutacji DNA a wiekiem przeżycia danego pacjenta onkologicznego, dzięki czemu można przewidzieć następny "krok" nowotworu.
Badacze opracowali nową technikę (Revolver), która wykorzystuje pewne wzorce w mutacjach spowodowanych przez nowotwory do prognozowania przyszłych zmian genetycznych, do których może doprowadzić rozwój choroby. Pozwala to lekarzom na to, by przewidzieć ewolucję nowotworu i dużo skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej diagnozować pacjentów. Daje to też szansę na podjęcie wcześniejszej interwencji i powstrzymanie rozwoju raka, zanim będzie on mógł rozwinąć się do takiej postaci, której nie da się już dalej leczyć za pomocą farmakoterapii.
Jak tłumaczy dr Andrea Sottoriva z Institute of Cancer Research, nowa technika wykorzystuje sztuczną inteligencję do tego, by stale rozwijać wiedzę na temat wzorców genetycznych odpowiedzialnych za zmiany nowotworowe u różnych pacjentów – a dzięki temu jeszcze precyzyjniej określać, w jaki sposób będzie się rozwijała choroba na dalszych etapach.
Naukowcom udało się ustalić, że np. guzy piersi z taką sekwencją błędów w materiale genetycznym, która koduje białko p53 i doprowadza do mutacji w chromosonie 8, są w stanie przetrwać krócej niż pozostałe.
Jak udało się opracować nową metodę prognozowania zmian nowotworowych?
Zespół badawczy wykorzystał w sumie 768 próbek różnych zmian nowotworowych od 178 pacjentów leczonych z powodu raka piersi, płuc, nerki i jelita a następnie szczegółowo analizował zebrane dane. Naukowcom udało się zidentyfikować powtarzające się wzorce i opracować na ich podstawie najbardziej prawdopodobny przebieg rozwoju choroby. Wyniki badań zaprezentowano na łamach "Nature Methods".
Kierująca badaniami dr Andrea Sottoriva tłumaczy, że:
Opracowaliśmy potężne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję do tego, by przewidywać kolejne etapy ewolucji nowotworów w oparciu o powtarzalne wzorce mutacji, ukrytych dotąd w złożonych zbiorach danych.
Dzięki temu zyskaliśmy doskonały mechanizm, który pozwala nam przewidzieć kolejny ruch raka i podjąć szybką interwencję, by temu zapobiec.
– Jeśli jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się nowotwór, możemy być dosłownie o krok przed nim i podjąć leczenie na takim etapie, w którym nie dojdzie do lekooporności – tłumaczy prof. Paul Workman, dyrektor Institute of Cancer Research.
– Nowa metoda, oparta na sztucznej inteligencji, może pomóc znacząco rozwinąć terapie spersonalizowane i dostosowywać się do indywidualnych cech guza u każdego pacjenta. Daje to szansę na skuteczne leczenie na niezwykle wczesnym etapie. Dotąd we współczesnej medycynie w ogóle nie było to możliwe – wyjaśnia ekspert.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Ten "długopis" w 10 sekund sprawdzi, czy masz raka! Niezwykły wynalazek
- Szczepionka na raka, która eliminuje przerzuty nowotworowe. Medyczna rewolucja!
- Amerykanie mają nowy lek na raka. Cofa objawy zmian nowotworowych
- Test krwi wystarczy, by wykryć nowotwór? Nowa metoda diagnostyki
- GcMaF – supercząsteczka, która ocali świat od raka
- Koniec z chemioterapią we wczesnym stadium raka piersi. Przełom w medycynie
źródło: The Institute od Cancer Research/Nature Medods/Physics World
_______
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł
