Zamknij

Przy jakim nowotworze swędzi skóra? WYJAŚNIAMY

21.06.2022
Aktualizacja: 21.06.2022 09:05
O jakim nowotworze świadczy swędzenie skóry?
fot. Shutterstock

Uporczywe swędzenie skóry jest alarmującym symptomem wielu chorób, w tym również nowotworów. Jak rozpoznać, że swędzenie skóry jest związane z procesem nowotworowym toczącym się w organizmie?

  1. Jaki nowotwór powoduje swędzenie skóry?
  2. Swędzenie całego ciała a rak skóry
  3. Świąd jako skutek uboczny leczenia nowotworu
  4. Jak leczyć swędzenie skóry towarzyszące nowotworowi?

Swędzenie skóry to dolegliwość, z którą zmaga się nawet 20 proc. populacji. Choć sporadyczne swędzenie skóry jest przypadłością, która towarzyszy wielu osobom i zwykle nie stanowi powodu do niepokoju, jeżeli świąd uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to sygnał alarmujący. Uporczywe swędzenie skóry może być objawem wielu chorób (takich jak. atopowe zapalenie skóry, marskość wątroby, nerwica czy przewlekła choroba nerek), ale w niektórych przypadkach poprzedza nowotwór. Może być jedynym symptomem raka, często  pojawiającym się wiele lat wcześniej niż inne dolegliwości. Po czym poznać, że swędzenie skóry zwiastuje nowotwór?

Nieustanny świąd, który utrzymuje się przez przynajmniej 6 tygodni może być jednym  z objawów zespołu paraneoplastycznego (grupa dolegliwości towarzyszących procesowi nowotworowemu w organizmie). Świąd paraneoplastyczny występuje na skórze i śluzówkach odległych od miejsca rozrostu guza

Jaki nowotwór powoduje swędzenie skóry?

Świąd związany z nowotworem najczęściej pojawia się w przypadku chorób hematologicznych, m.in. chłoniaków (występuje u 25.procent pacjentów z ziarnicą) i białaczki. Inne nowotwory, którym może towarzyszyć swędzenie w różnych częściach ciała (przy czym jest to objaw, który pojawia się stosunkowo rzadko), to:

  • rakowiak (nowotwór neuroendokrynny)
  • rak piersi, żołądka, płuc, okrężnicy, prostaty, trzustki, wątroby
  • schorzenia, które uszkadzają układ nerwowy (na przykład guz mózgu)

Zdarza się, że nowotwór powoduje świąd ograniczony do danej lokalizacji (na przykład jedynie w okolicach narządów rodnych). Swędzenie sromu może świadczyć o raku szyjki macicy, a ciągły świąd w okolicach odbytu może być symptomem raka tego narządu.

Swędzenie całego ciała a rak skóry

Swędzenie ciała może być objawem raka skóry. Taki objaw to ważny czynnik wskazujący do biopsji danych zmian skórnych. Subiektywne dolegliwości pacjenta mogą świadczyć o inwazyjnym procesie w organizmie. Świąd jest częstym objawem czerniaka. Może też towarzyszyć tzw. nieczerniakowym rakom skóry, w tym rakowi kolczystokomórkowemu (SCC) i rakowi podstawnokomórkowemu (BCC).

Świąd jako skutek uboczny leczenia nowotworu

U chorych na raka swędzenie skóry może pojawić się na skutek leczenia. Chorzy na nowotwory często zmagają się z nadwrażliwością na składniki leków, co objawia się m.in. swędzeniem skóry.  Niektóre leki stosowane w terapii onkologicznej (erytromycyna, preparaty hormonalne) mogą prowadzić do cholestazy (stan upośledzonego tworzenia lub odpływu żółci z wątroby do dwunastnicy), która objawia się swędzeniem.

To właśnie świąd cholestatyczny,  występujący przebiegu żółtaczki mechanicznej, jest najczęstszą postacią świądu atakującego chorych na raka.

Jak leczyć swędzenie skóry towarzyszące nowotworowi?

Nieustanne swędzenie skóry o nieznanej przyczynie jest bardzo trudne, jeśli chodzi o diagnostykę. Mimo to, jeśli świąd uniemożliwia normalne życie i codzienne aktywności, należy okresowo wykonywać badania krwi, badanie stężenia hemoglobiny, a w niektórych przypadkach badanie szpiku kości. Można również wykonać badania immunologiczne, w których ocenia się mechanizmy obronne układu odpornościowego. O konkretnych metodach diagnostycznych decyduje lekarz prowadzący.

Jeśli chodzi o łagodzenie świądu, najważniejsze jest znalezienie przyczyny i leczenie choroby zasadniczej. Doprowadzenie do remisji nowotworu może spowodować zanik świądu. Nawrót tej dolegliwości zwykle świadczy o przerzutach. U chorych na raka przewlekły świąd może powodować zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego, przez co swędzenie staje się bardzo intensywne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: podyplomie.pl, onkolmed.pl, mp.pl