Zamknij

Przełom w leczeniu glejaka. Naukowcy znaleźli skuteczny lek

21.09.2021 13:42
Przełom w leczeniu glejaka. Naukowcy znaleźli skuteczny lek
fot. Shutterstock

Glejak to jeden z najczęściej występujących guzów mózgu u dorosłych. Glejaki są bardzo agresywne i cechują się złym rokowaniem. Medycyna cały czas szuka rozwiązania, które pomoże pacjentom wygrać z tym nowotworem, jednak możliwości są bardzo ograniczone i ze względu na umiejscowienie guza nie każdy chory może rozpocząć leczenie. Ostatnie badania dają nadzieję na prawdziwy przełom jeśli chodzi o walkę z glejakiem.

Leczenie glejaków mózgu polega na chemioterapii lub wycięciu guza.  Decyzja o chirurgicznym usunięciu guza zależy jednak od możliwości danego ośrodka oraz doświadczenia lekarzy. W niektórych przypadkach stosuje się obydwie metody.
Niestety, leczenie glejaka mózgu utrudnia fakt, że w wielu przypadkach guz rozlewa się również na obszary, które nie są widoczne w badaniach obrazowych. Dlatego zdarza się, że w przypadku zaawansowanego stopnia choroby lekarze nie podejmują się leczenia. Według ekspertów spodziewane korzyści z przedłużenia życia często są niweczone przez możliwe powikłania po zabiegu. Naukowcy cały czas pracują nad wynalezieniem metody, dzięki której leczenie glejaka będzie możliwe.
Jak informuje pismo „Cancer Biology & Medicine”, potencjalnym sposobem leczenia glejaka może być przekształcenie komórek groźnego guza w neurony.

Przełomowe odkrycie: naukowcy zmienili komórki nowotworowe glejaka w neurony

Szczególnie agresywne i inwazyjne są glejaki wielopostaciowe o wysokim stopniu złośliwości (GBM). Przyczyną GBM jest niekontrolowany podział komórek glejowych, które odżywiają neurony i tworzą wspierającą macierz tkanki mózgowej. W przeciwieństwie do neuronów, które się nie dzielą, komórki glejowe mogą podlegać podziałowi komórkowemu, co czyni je podatnymi na powstawanie guza.Tę różnicę wykorzystali naukowcy z Pennsylvania State University (USA) oraz Jinan University (Chiny), którzy przeprogramowali zdolne do podziału komórki glejaka w niedzielące się neurony.
Jak wyjaśnił główny autor badań, prof. Gong Chen – Nasza strategia przeprogramowania zasadniczo różni się od innych terapii przeciwnowotworowych. Naszym celem nie jest zabijanie komórek glejaka, ale zamiana ich w neurony. Dlatego potencjalne skutki uboczne dla normalnych komórek są niewielkie.
Nasze badanie pokazuje skuteczne przeprogramowanie komórek glejaka w neurony zarówno in vitro, jak i in vivo, przy użyciu neuronalnych czynników transkrypcyjnych – dodał naukowiec.
Przeprogramowane komórki glejaka zaczęły wyglądem przypominać neurony i wytwarzały markery specyficzne dla neuronów. Miały również wewnątrzkomórkowy układ organelli podobny do neuronów, w pewnym stopniu wykazywały nawet zdolność do przekazywania sygnałów neuronalnych.

Nowy kierunek w leczeniu glejaków?

Kolejna faza badań polegała na eksperymencie in vivo . Do mózgu myszy, którym przeszczepiono komórki GBM, wprowadzone zostały retrowirusy wyrażające czynniki transkrypcyjne. Zgodnie z oczekiwaniami autorów, komórki glejaka przekształciły się w komórki glejaka. Zahamowane zostało również tempo namnażania się komórek nowotworowych.
Prof. Chen podsumowuje – Nasze badanie otwiera nowy kierunek w hamowaniu rozwoju glejaków. Przyszłe badania nad przejściem od gryzoni do naczelnych innych niż ludzie pomogą sprawdzić, czy możemy wykorzystać tę strategię przeprogramowania do leczenia dużych glejaków w mózgach małp. Jeśli to się powiedzie, może zapewnić obiecujące leczenie milionom pacjentów z glejakiem na całym świecie.

Źródło: PAP, zwrotnikraka.pl