Promieniowanie jonizujące powoduje choroby nowotworowe u załogi samolotów

26.06.2018 15:33
Samolot, promieniowanie jonizujące
fot. Shutterstock

Rak piersi, rak trzonu macicy, guzy przewodu pokarmowego, w tym żołądka i jelita, rak tarczycy, szyjki macicy czy rak skóry – to najczęstsze choroby pojawiające się u osób wchodzących w skład załóg samolotów. Wynika tak z badań opublikowanych na „Environmental Health”. Ich autorami są eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Załogi samolotów cywilnych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych, czyli piloci, stewardzi i stewardesy, są bardziej narażone na rozwój chorób nowotworowych niż inni ludzie.

– Wyniki naszych badań są naprawdę poruszające, jeśli wziąć pod uwagę to, że dotyczą raczej zdrowej populacji: osób, które nie mają otyłości czy nadwagi i wśród których jest stosunkowo mało palaczy. To stawia przed nami bardzo poważne pytanie: co zrobić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wśród załóg samolotów? – podkreśla Irina Mordukhovich, jedna z autorek publikacji „Częstość występowania nowotworów wśród stewardów w porównaniu z populacją ogólną”.

Naukowcy z Harvardu rozpoczęli badanie ponad 10 lat temu, ale wyniki tych badań są aktualne – dotyczą lat 2014-2015. W badaniu wzięło udział ponad 5366 członków i członkiń cywilnych załóg lotniczych w USA rekrutowanych z różnych firm i latających w różnych stanach. Wśród badanych przeprowadzono badania ogólne – sprawdzono ich ogólny stan zdrowia, m.in. obecność objawów chorobowych, ale także doświadczenie zawodowe, osobowość i historię zatrudnienia w lotnictwie.

Pozyskane dane oraz wyniki badań ogólnych od załóg porównywano z bazą danych „National Health and Nutrition Examination Survey”. Jest to baza, która zawiera coroczne informacje zdrowotne 5 tys. przeciętnych mieszkańców USA (projekt od lat nadzorowany przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób – CDC – z Atlanty).

Okazało się, że występowanie chorób nowotworowych u pracowników linii lotniczych jest znacznie wyższe niż u przeciętnych Amerykanów. Winne jest przede wszystkim promieniowanie jonizujące.

„Załogi samolotów są regularnie narażone na kontakt ze znanymi, jak i z niezidentyfikowanymi dotychczas karcynogenami. To np. kosmiczne promieniowanie jonizujące, zaburzony cykl snu i rytmu dobowego oraz możliwe zanieczyszczenia chemiczne na pokładzie samolotu. Co więcej, w porównaniu z innymi profesjami, których przedstawiciele również są narażeni na działanie promieniowania kosmicznego, załogi samolotów są relatywnie w najgorszej sytuacji, gdyż nie mogą w zasadzie stosować żadnych metod ochrony i dlatego dostają większe roczne dawki promieniowania” – napisali w raporcie autorzy badania. I dodali: „Ponadto załogi samolotów nie są objęte taką opieką jak inne grupy narażone na promieniowanie. Nie bada się u nich poziomu promieniowania”.

Dla porównania personel pokładowy narażony jest na roczną dawkę promieniowania jonizującego w wysokości 3,07 mSv. Roczna dawka, na którą narażeni są pracownicy Departamentu Energii USA, wynosi 0,59 mSv, a ogólna statystyczna roczna dawka promieniowania naturalnego wynosi 2,4 mSv (według UNSCEAR, 1988).

Badacze podkreślili, że w tej grupie zawodowej wysokie ryzyko zachorowania dotyczy prawie każdego rodzaju nowotworu. Niebagatelne znaczenie ma również staż pracy. W przypadku kobiet szczególnie wysokie było ryzyko zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy czy raka skóry.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: Environmental Health/ wyborcza.pl
---------------------------------------
zdrowie.radiozet.pl