Pies zastąpi mammograf? Owczarki bezbłędnie wyczuwają raka piersi

Monika Piorun
28.03.2017 15:47
Pies zastąpi mammograf? Owczarki bezbłędnie wyczuwają raka piersi
fot. Pies lepszy niż mammograf? Owczarki bezbłędnie wyczuwają raka piersi

Naukowcy z Instytutu Curie w Paryżu przez pół roku trenowali psy, które nauczyły się z niemal 100-procentową skutecznością wykrywać nowotwory piersi u kobiet. Owczarki o imieniu Thor i Nykos osiągają lepsze wyniki w diagnostyce niż specjalistyczny sprzęt medyczny, dlatego badacze planują wykorzystać ich niesamowite zdolności do pomocy pacjentkom z terenów wiejskich, gdzie dostęp do wykwalifikowanych ekspertów jest ograniczony.

Mimo ogromnego postępu medycyny, nowoczesne technologie nadal często są zawodne. Badania mammograficzne nie zawsze są w stanie dać poprawny wynik, co jest nie tylko ogromnie stresujące dla pacjentek, ale i sprawia sporo kłopotu lekarzom. Choć we Francji leczenie pacjentów jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w Polsce, to tamtejsi lekarze zdecydowali się na krok, który może dać sporo do myślenia naszym rodzimym specjalistom.

Zobacz także

Po trwającym 6 miesięcy treningu owczarków niemieckich Francuzi wyszkolili zwierzęta tak znakomicie, że ich umiejętności okazały się bezkonkurencyjne w w porównaniu ze standardowymi mammografami.

Naukowcy pod kierunkiem trenera psów - Jacky'ego Expertona uczyli zwierzęta, jak odróżniać materiał ze zdrowymi komórkami od tych zmienionych przez nowotwór piersi. Do testów używano próbki bandaży od pacjentek cierpiących na raka oraz od zupełnie zdrowych kobiet. Już po pierwszym etapie badań psy osiągały ponad 90 procentową skuteczność w diagnostyce raka piersi. Na 31 bandaży pochodzących od pacjentów onkologicznych wykryły aż 28. Po drugiej turze badań wykrywalność była... 100-procentowa!

Pies ekspertem od wykrywania raka piersi?

owczarek_niemiecki
fot. East News

Według badaczy owczarki niemieckie, które - jak powszechnie wiadomo - potrafią pomagać ludziom podczas akcji ratunkowych, dzięki doskonałemu węchowi potrafią być niezawodne w wykrywaniu nowotworu piersi. Już kilka lat temu udowodniono, że te inteligentne zwierzęta są w stanie skutecznie wykrywać pierwsze symptomy migreny, niskiego poziomu cukru we krwi a także diagnozować infekcje bakteryjne układu moczowego. Teraz mamy już pewność, że ich niezwykłe zdolności mogą być także wykorzystywane w diagnostyce raka piersi.

Zobacz także

Francuzi postanowili od razu wykorzystać w praktyce umiejętności specjalnie przeszkolonych psów. W ramach programu "Kdog" specjaliści chcą pomagać osobom z terenów wiejskich, gdzie dostęp precyzyjnych badań jest ograniczony.

Naukowcy mają w planach wytresowanie dwóch kolejnych psów, które po odpowiednim treningu będą w stanie bezbłędnie określić, czy dana pacjentka ma raka piersi. Wiele guzów nie ma charakteru nowotworowego, choć sprzęt medyczny w niektórych przypadkach klasyfikuje je jako zmiany rakowe. Psy okazują się lepszymi ekspertami w tym zakresie a metoda wykrywania nowotworów przy ich pomocy jest bezinwazyjna i zdecydowanie mniej kosztowna niż stosowanie np. mammografów.

Na czym polega program "Kdog"?

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Może warto pomyśleć nad taką metodą szybkiego wykrywania raka piersi w Polsce? Jak sądzicie?

Zagłosuj

Czy uważasz, że specjalnie wytrenowane psy powinny być włączone do programów diagnostyki raka piersi w Polsce?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π