Zamknij

Pierwsze objawy raka nerki. Na co zwrócić uwagę?

14.03.2022
Aktualizacja: 14.03.2022 18:08
Rak nerki - ból pleców
fot. Shutterstock

Długo nie daje o sobie znać, rozwija się w ukryciu, przez lata pozostaje niezauważony — rak nerki to rzadki, ale podstępny nowotwór. Przeczytaj, jak rozpoznać pierwsze objawy raka nerki. Na co zwrócić uwagę, by nie przegapić sygnałów alarmowych. Wyjaśniamy też, jakie badania wykonać. 

  1. Wczesne objawy raka nerki. Na co zwrócić uwagę?
  2. Badania wykrywające raka nerki. Gdzie się zgłosić?

Rak nerki to określenie stosowane dla grupy nowotworów rozwijających się w obrębie nerek, z których najczęściej występującym jest rak nerkowokomórkowy.

Nerki działają jak wewnętrzna oczyszczalnia. Za pomocą nefronów filtrują krew z produktów metabolicznych, a szkodliwe produkty przemiany materii usuwają z organizmu wraz z moczem. Nerki regulują też objętości płynów ustrojowych, wpływają na ciśnienie tętnicze krwi, równowagę kwasowo-zasadową (pH) krwi i układ kostny (przez produkcję aktywnych postaci witaminy D3).

Bez sprawnie działających nerek nie jest możliwe zachowanie pełni zdrowia. Upośledzenie funkcji nerek stanowi zagrożenie życia. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie chorób nerek, w tym nowotworów.  

Wczesne objawy raka nerki. Na co zwrócić uwagę?

Rak nerki na wczesnym etapie rozwoju nie powoduje żadnych dolegliwości lub wywołuje dyskretne objawy, co powoduje, że choroba najczęściej rozpoznawana jest późno.

Zazwyczaj pierwszym objawem raka nerki jest pojawienie się krwi w moczu. Jej ilość może być niewielka, przez co nie widać jej gołym okiem. Mocz może być nieco ciemniejszy, ale bez widocznej krwi (świeża krew i skrzepy w moczu świadczą o zaawansowaniu choroby).

Nowotwór nerki może być też przyczyną częstych, nawracających infekcji dróg moczowych. 

Objawy zaawansowanego raka nerki:

  • guz na plecach (w okolicy lędźwiowej),
  • ból w dolnej części pleców,
  • widoczny krwiomocz,
  • silne osłabienie,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • gorączka z nocnymi potami.

Badania wykrywające raka nerki. Gdzie się zgłosić?

Niepokojące objawy powinny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem. Jeśli obserwujesz symptomy mogące wskazywać na problemy z nerkami, zgłoś się na wizytę do lekarza POZ, który przeprowadzi wstępny wywiad dotyczący stanu zdrowia i skieruje na odpowiednie badania.

Podstawowym badaniem wykonywanym przy podejrzeniu chorób nerek (w tym nowotworów) jest badanie moczu. Inne badania diagnostyczne, które może zlecić lekarz to morfologia krwi, OB., aktywność fosfatazy alkalicznej i oznaczenie stężenia wapnia.

Diagnostyka chorób nerek obejmuje także: cystoskopię, USG jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl); zwrotnikraka.pl; onkologia.org.pl