Zamknij

Picie kawy chroni kobiety przed rakiem. O jaki nowotwór chodzi?

25.01.2022 13:02

Rak endometrium to czwarty co do częstości występowania nowotwór u kobiet. Jak się przed nim chronić? Według nowych badań największe szanse na uniknięcie choroby mają kobiety, które regularnie piją kawę.

Picie kawy chroni kobiety przed tym rakiem. Nowe badania
fot. Shutterstock

Rak trzonu szyjki macicy (endometrium) to najczęściej występujący nowotwór narządów płciowych, który atakuje kobiety. Zwykle chorują kobiety między 50 a 70 rokiem życia (po przebytej menopauzie), zdarza się jednak, że choroba diagnozowana jest u miesiączkujących pacjentek. Typowe objawy raka trzonu szyjki macicy to częste plamienia z dróg rodnych, bóle podbrzusza i zmęczenie. Niestety, liczba zachorowań na raka endometrium systematycznie rośnie, dlatego tak ważna jest świadomość czynników, jakie zwiększają prawdopodobieństwo choroby. 

Nowotwór trzonu szyjki macicy: przyczyny

Wśród najważniejszych czynników ryzyka za bardzo istotny uznaje się nadmiar żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) w organizmie. Dlatego stosowanie hormonalnej terapii zastępczej wiąże się ze wzrostem ryzyka raka endometrium. Do innych czynników podwyższonego ryzyka tego nowotworu zalicza się:

Aby chronić się przed konsekwencjami raka endometrium, należy regularnie wykonywać badanie USG. Jedynie wczesna diagnoza daje szansę na pełne wyleczenie. Bardzo ważny jest również zdrowy tryb życia. Według najnowszych badań istnieje jeszcze jeden czynnik, który zmniejsza ryzyko zachorowania. Naukowcy potwierdzili, że panie, które piją więcej kawy, są mniej narażone na rozwój niebezpiecznego nowotworu.

Kobiety, które lubią kawę, rzadziej chorują na raka endometrium

Według danych opublikowanych przez pismo „Journal of Obstetrics and Gynaecology Research” wynika, że picie kawy może chronić przed nowotworem trzonu szyjki macicy. Ponadto, kawa naturalnie zawierająca kofeinę może zapewniać lepszą ochronę niż kawa bezkofeinowa. Naukowcy ze szpitala Uniwersytetu Medycznego w Weifang w Chinach przedstawili takie wnioski po dokładnej analizie 24 badań. Łącznie badania objęły blisko 700 tys. kobiet. Raka endometrium zdiagnozowano u 9833 z nich.

Jak wykazała analiza, kobiety pijące największe ilości kawy miały średnio o 29 procent niższe ryzyko zachorowania na raka endometrium w porównaniu z paniami, które piły jej mało. Spadek ryzyka różnił się w zależności od regionu świata – w Europie wynosił 26 procent, w USA i Kanadzie o 29 procent, a w Japonii aż o 60 procent. Picie kawy naturalnie zawierającej kofeinę dawało lepszy efekt ochronny niż picie kawy bez kofeiny. Zdaniem autorów pracy konieczne są dalsze badania na dużych grupach kobiet, aby zweryfikować, czy kawa obniża ryzyko raka endometrium.

Źródło: PAP, mp.pl