Liu - pies, który wykrywa nowotwory zanim rozpoznają je lekarze

Monika Piorun
14.12.2017 10:39
Liu - pies, który wykrywa nowotwory zanim rozpoznają je lekarze
fot. Twitter.com/LaStampa/East News

We włoskim wojsku służy niezwykły owczarek niemiecki, który dzięki doskonałemu węchowi potrafi wykrywać nowotwory jeszcze przed badaniami medycznymi. W ramach eksperymentu pomaga lekarzom w szpitalu w miejscowości Castellanza.

Najlepsza "lekarka" na oddziale

Osiągnięcia Liu stanowią zaskakujące potwierdzenie znanej od dłuższego czasu tezy, że psy dzięki swemu wyczulonemu węchowi są w stanie wykryć raka na bardzo wczesnym etapie. Liu "pracuje" na oddziale urologii w szpitalu Humanitas od 5 lat. Jak podkreśla ordynator kliniki, w której na co dzień przebywa suka, czworonożna przyjaciółka załogi jest "najlepszą lekarką na oddziale". 

Dzięki niezawodnemu zmysłowi węchu stawia bezbłędne diagnozy. Rak prostaty w próbkach moczu wykrywa jeszcze przed analizami medycznymi w 98 proc. przypadków.

Zobacz także

Kiedy "czuje raka" - przysiada. W nagrodę dostaje... chrupki!

Suczka służąca w wojsku i wypożyczona szpitalowi do zadań medycznych udowodniła, że jest w stanie wykryć ślady raka w fazie, w której choroba się jeszcze nie rozwinęła. Jej nos jest silniejszy od metod badań medycyny konwencjonalnej i urządzeń używanych na szpitalnym oddziale.

Lekarze wyjaśnili na łamach dziennika "La Stampa", że Liu pokazała, iż potrafi dzięki węchowi stwierdzić obecność charakterystycznej dla nowotworu molekuły. O swoim odkryciu zawiadamia siadając. W nagrodę dostaje chrupki i swoją ulubioną zabawkę.

- Mamy nadzieję, że i my zdołamy zidentyfikować i odizolować tę molekułę - twierdzą urolodzy.

Lekarze zauważyli, że pies zachowywał się dziwnie także przy próbce pacjenta z podejrzeniem raka pęcherza. Potem u tego chorego rozwinął się też rak prostaty.

Pies do zadań specjalnych

Eksperyment z "psimi diagnozami" rozpoczął się w szpitalu k. Varese w 2012 roku. Niemal w każdym przypadku rutynowe badania potwierdzają to, co najpierw stwierdziła Liu.

Suka, która wykazuje tak niezwykłe zdolności, została wcześniej wytresowana do wykrywania ładunków wybuchowych. "Służyła" jako wsparcie włoskiej Obrony Cywilnej w akcjach po katastrofach naturalnych i w czasie operacji zapewnienia bezpieczeństwa. Była także na misji w Kosowie. Potem została wyselekcjonowana do eksperymentu naukowego, polegającego na niekonwencjonalnym stawianiu diagnoz.

źródło: lastampa.it/PAP

______

zdrowie.radiozet.pl/π