Zamknij

Opracowano nowy lek na raka piersi. Jest szansa na skuteczne leczenie

25.03.2022 12:49

Leczenie raka piersi jest bardzo trudne i często nie przynosi efektów. W Hiszpanii powstał lek, którego skuteczność potwierdziły badania. W jaki sposób nowy preparat zwalcza chorobę?

Nowoczesny lek może być przełomem w leczeniu raka piersi?
fot. Shutterstock

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, który charakteryzuje się bardzo wysokim wskaźnikiem śmiertelności. Według najnowszych danych z NFZ i Krajowego Rejestru Nowotworów w 2020 roku na raka piersi zachorowało aż 25 tys. kobiet, a ponad 8,8 tys. z nich zmarło. Rak piersi może przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo, dlatego jest tak groźny. Medycyna cały czas szuka lekarstwa na raka, który zabija tysiące kobiet na świecie. Przełomem może być odkrycie naukowców z Barcelony. Opracowali oni lek, który niszczy komórki nowotworowe, nie uszkadzając przy tym zdrowych tkanek.

Naukowcy: preparat powstrzymał chorobę u większości badanych pacjentek

Zespół naukowców z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi (IBCC) w Barcelonie opracował lek przeciwko nowotworowi piersi, który powstrzymuje raka u ponad 75 procent badanych kobiet – podała w czwartek hiszpańska rozgłośnia Ser Catalunya. Nowy lek o nazwie Trastuzumab Deruxtecan podawany jest dożylnie i działa niczym „koń trojański” - twierdzą autorzy badań, naukowcy z zespołu pod kierunkiem profesora Javiera Cortesa.

Co ważne, lek, w przeciwieństwie do chemioterapii, nie niszczy zdrowych komórek, dzięki czemu nie powoduje powikłań.

– Wnika on do komórek nowotworowych, omijając ich mechanizmy obronne i niszcząc je od środka, nie uszkadzając przy tym w takim samym stopniu zdrowych komórek – podkreślają badacze.

Jak wykazały badania, leczenie nowym środkiem może spowolnić rozwój choroby u niemal 75,8 proc. pacjentów. Skuteczność w przypadku standardowej terapii jest dużo niższa i wynosi zaledwie 34,1 procent. Badania nad nowym lekiem mogą całkowicie zrewolucjonizować leczenie raka piersi.

Nowy lek pomoże pacjentkom z najbardziej agresywnym nowotworem piersi

Naukowcy podkreślili, że Trastuzumab Deruxtecan może też hamować jeden z najbardziej  agresywnych nowotworów piersi z przerzutami, tzw. HER2-dodatnim. U osób, u których zdiagnozowano tego raka, lek wydłużył aż do 12 miesięcy okres bez progresji choroby.

U 16 proc. badanych kobiet leczenie nowym preparatem doprowadziło do całkowitego wyeliminowania choroby – informują naukowcy z zespołu prof. Cortesa.

Źródło: PAP, zwrotnikraka.pl