Zamknij

Od lat nie masz gorączki? To może być jeden z objawów nowotworu

17.05.2017
Aktualizacja: 14.10.2021 10:31

- Jeśli przez kilka lat nie mamy gorączki, prawdopodobieństwo wystąpienia u nas jakiejś choroby nowotworowej może wzrastać nawet o 40 proc. - przekonuje prof. Wisław Kozak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Temperatura ciała: o czym świadczy.
fot. Shutterstock

Czy gorączka może chronić nas przed nowotworami? - Ten molekularny mechanizm jeszcze nie został dokładnie opisany, choć badania na ten temat są coraz bardziej intensywne. Prowadzi się je na całym świecie, także i w Polsce. Niestety nadal nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób podwyższona temperatura może zapobiegać rozwojowi zmian rakowych.

Prof. Kozak wraz ze swoim zespołem od lat pracuje nad rozwiązaniem tej skomplikowanej zagadki:

Nie znamy jeszcze ostatecznej odpowiedzi w tej kwestii. Pewne jest jednak to, że gorączka czyni coś w organizmie. Jej występowanie chroni człowieka przed zachorowaniem na nowotwór.Osoby rzadko gorączkujące lub te, które nabyły syndrom niegorączkowania w reakcji na infekcję – mają zwiększone ryzyko zapadania na nowotwory. Szacunki badaczy z Włoch wskazują, że ryzyko wzrasta w takim przypadku nawet o 40 proc. Z naszych ustaleń wynika, że może to być ok. 23-25 proc.

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

Jeśli nic nam nie dolega i przez kilka lat z rzędu udało się nam nie zarazić żadnymi chorobami, to oczywiście możemy się tylko cieszyć. Niepokojący może być jednak brak gorączki podczas infekcji.

Może to świadczyć o tym, że naszemu organizmowi czegoś brakuje lub naturalny mechanizm reagowania podwyższoną temperaturą na atak drobnoustrojów chorobotwórczych został z jakiegoś powodu upośledzony - np. z powodu nadużywania leków przeciwgorączkowych.

Prof. Kozak opierając się na swoich kilkudziesięcioletnich doświadczeniach związanych z tym zagadnieniem tłumaczy, że:

Gdy zapadamy na choroby np. górnych dróg oddechowych - gardła, uszu, nosa, a mimo tego nie mieliśmy podwyższonej temperatury przez ostatnich kilka lat - to powinniśmy zacząć się niepokoić.

Immunoterapia - sposób na raka?

Za jedną z najbardziej obiecujących metod radzenia sobie z nowotworami we współczesnej medycynie uważa się immunoterapię. Polega ona przede wszystkim na maksymalnej aktywacji układu odporności, by organizm w naturalny sposób wykształcił mechanizmy niezbędne do unicestwienia komórek nowotworowych. Nie jest to proste, ponieważ zmiany nowotworowe rozwijają się w sposób "inteligentny" - często zwodząc cały system immunologiczny. 

Coraz częściej w ramach immunoterapii u pacjentów onkologicznych wywołuje się w sposób sztuczny gorączkę. Ma to paradoksalnie wzmocnić ich organizm i osłabić komórki rakowe. Prof. Kozak wyjaśnia, że:

To trend, który będzie postępował. Musimy bowiem zrozumieć naturę tego procesu. Jeżeli będziemy wiedzieli, dlaczego gorączkowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór, to być może uda się skuteczniej walczyć z tą – bez wątpienia cywilizacyjną – chorobą.
loader