Objawy raka trzustki: od bólu brzucha do cukrzycy

05.09.2019
Aktualizacja: 05.09.2019 15:26
Ból brzucha to główny objaw raka trzustki
fot. Shutterstock

Ból w nadbrzuszu, uczucie pełności po posiłku, problemy z wypróżnianiem, utrata łaknienia - to objawy, które powinny wywołać zaniepokojenie. Choć rak trzustki długo nie daje objawów, to wczesne symptomy obejmują właśnie bóle brzucha, dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Warto nie zwlekać i szybko zgłosić się do lekarza , bo wczesna diagnoza daje większe szanse na skuteczne leczenie.

Objawy raka trzustki trudno rozpoznać, bo przez długo czas choroba rozwija się bezobjawowo, a symptomy, gdy już się pojawią, są niespecyficzne. Z tego powodu rak trzustki rozpoznawany jest późno, a późna diagnoza zmniejsza szanse na skuteczne leczenie. Dlatego warto nie tylko dokładnie oberwać swoje ciało i zwracać uwagę na niepokojące objawy, ale również badać regularnie.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych. W Polsce co roku stwierdza się 3000 nowych zachorowań. Nowotwór ten rozwija się w wyniku niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie trzustki. Rozwija się podstępnie, źle rokuje, jego leczenie jest trudne i nie zawsze kończy się sukcesem.

Objawy raka trzustki zależą od umiejscowienia guza, jego wielkości i od zaawansowania choroby nowotworowej. Inne objawy dokuczają na wczesnych etapach rozwoju choroby, inne w fazie zaawansowanej. 

ZOBACZ: Rak trzustki to podstępny zabójca! Pamiętaj o badaniach 

Wczesne objawy raka trzustki

Rak trzustki długo rozwija się bezobjawowo lub objawy są słabo wyrażone, dlatego ich rozpoznanie jest problematyczne. Objawy raka ujawniają się zwykle na kilka miesięcy przed rozpoznaniem, czyli późno.

Chorzy przed rozpoznaniem lub w momencie rozpoznania raka mogą mieć objawy takie jak:

  • pobolewanie brzucha, w tym bóle promieniujące do pleców lub łopatki, ból w nadbrzuszu,
  • jadłowstręt (jadłowstręt),
  • uczucie pełności po posiłku,
  • nudności,
  • osłabienie,
  • świeżo wykrytą cukrzycę,
  • odbarwione stolce,
  • ciemny mocz.

Niestety, u większości pacjentów (nawet 65 proc.) powodem zgłoszenia się do lekarza są dolegliwości wynikające z przerzutów raka do innych narządów, w tym do wątroby.

Warto wiedzieć

Jak rozpoznać ból trzustki?

Ból brzucha będący bólem pochodzącym z trzustki zlokalizowany jest zwykle w nadbrzuszu, często promieniuje do kręgosłupa, może być stały (także w nocy) lub epizodyczny, o różnym nasileniu. Czasem zmniejsza się w pozycji embrionalnej.

Późne objawy raka trzustki

Czasami pierwszym zauważalnym objawem jest nagła utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny. Jest to jednak objaw późny wskazujący na zaawansowanie choroby nowotworowej.

Do późnych objawów zaawansowanego raka trzustki należą: żółtaczka i świąd skóry, bóle pleców, cukrzyca, objawy ostrego zapalenia trzustki, zakrzepica żylna, wędrujące zakrzepowe zapalenie żył.

W przypadku guzów neuroendokrynnych, czynnych hormonalnie, można stwierdzić również dolegliwości wywołane nadmierną produkcją niektórych hormonów, w tym duże wahania stężenia glukozy we krwi, ciężką chorobę wrzodową żołądka, ciężką biegunkę.

Rokowanie w raku trzustki

Rak trzustki źle rokuje. Średni okres przeżycia po zdiagnozowaniu choroby to około 12 miesięcy, tylko 5 proc. chorych przeżywa 5 lat. Niestety, po resekcji trzustki z powodu raka bardzo często dochodzi do wznowy nowotworu.

Nieleczona choroba skutkuje rozwojem i przerzutami. Szybkie rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia daje szanse na dłuższe życie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.