Zamknij

Objawy raka tarczycy występujące najczęściej. Jak rozpoznać raka tarczycy?

10.11.2020
Aktualizacja: 26.05.2021 07:39
Objawy raka tarczycy występujące najczęściej. Jak rozpoznać raka tarczycy?
fot. Shutterstock

Zmiany guzkowe tarczycy występują u blisko połowy polskiego społeczeństwa, ale zaledwie 1-2 proc. okazuje się rakiem. Niestety, mimo to nowotwór złośliwy tarczycy jest obecnie na szóstym miejscu pod względem częstotliwości występowania u kobiet i stanowi już 4 procent wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych w Polsce. Jakie są objawy raka tarczycy? O tym, jak rozpoznać raka tarczycy pisze prof. dr hab. Marcin Barczyński, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, z europejską podspecjalizacją w zakresie chirurgii endokrynologicznej.

Rak tarczycy to nowotwór, na którego można zachorować w każdym wieku, ale najwięcej przypadków odnotowuje się między 40. a 50. rokiem życia.

Największym problemem u osób zmagających się z rakiem tarczycy jest zbyt późno postawiona diagnoza. Należy bowiem wiedzieć, że rak tarczycy często nie daje żadnych konkretnych objawów. Dlatego jak podkreśla prof. dr hab. Marcin Barczyński, warto wykonywać regularnie samobadanie.

– Pozwala ono sprawdzić, czy w obrębie tarczycy, nie zauważamy żadnych guzków i asymetrii oraz czy pod palcami nie wyczuwamy wyraźnych stwardnień. Aby je przeprowadzić, wystarczy unieść głowę i podczas połykania obserwować w lustrze okolice swojej tarczycy. Następnie w takiej samej pozie należy dokładnie dotykać tę część na szyi – tłumaczy onkolog.

ZOBACZ: Jak samodzielnie badać tarczycę? Praktyczny poradnik

Poza tym bardzo ważnym profilaktycznym badaniem jest regularne wykonywanie USG tarczycy. Pozwala ono obrazowo ocenić ten gruczoł – jego wielkość, strukturę i występowanie ewentualnych guzków oraz ich fenotyp.

– Zmiana, która powinna budzić niepokój, ma zazwyczaj nieregularne granice, jest hypoechogeniczna i posiada mikrozwapnienia – dodaje specjalista.

Objawy raka tarczycy

Rak tarczycy może przez długi czas nie dawać objawów, a te, gdy się pojawią, świadczą niestety o zaawansowaniu choroby nowotworowej. Jeżeli choroba jest już mocno rozwinięta, często występują objawy takie jak:

Objawy te są konsekwencją dużego rozmiaru guza, który nacieka okoliczne struktury na szyi.

Jakie badania wykonać, gdy pojawią się objawy? W momencie rozpoznania guza tarczycy lub podejrzanych zmian ogniskowych, konieczne jest wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC). Ocena cytologiczna pobranego materiału pozwala postawić wstępną diagnozę, co z kolei umożliwia wybór optymalnego dla danego pacjenta sposobu postępowania, np.  dalszej obserwacji lub ewentualnego zabiegu operacyjnego.

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa polega na aspiracji zawiesiny komórek wraz z płynem międzykomórkowym z badanej zmiany poprzez wkłucie cienką igłą. Pobrane od pacjenta są więc jedynie komórki, a nie wycinki tkanek, które następnie poddawane są badaniu cytologicznemu. W jego trakcie patomorfolog ocenia ich wygląd, bez oceny struktury tkanki.

Biopsja cienkoigłowa wykonywana jest najczęściej pod kontrolą USG (nazywana jest wtedy biopsją aspiracyjną cienkoigłową celowaną – BACC), dzięki czemu można precyzyjnie pobrać materiał nawet z małych zmian. Z racji tego, że używa się cienkich igieł wykonuje się ją bez znieczulenia. Jest to proste i szybkie badanie, któremu zwykle nie towarzyszą powikłania. 

Badania krwi nie są w tym przypadku pomocne, poza oznaczeniem stężenia kalcytoniny – hormonu wydzielanego przez komórki okołopęcherzykowe C tarczycy. Znaczne podwyższenie jej stężenia sugeruje rozpoznanie raka rdzeniastego tarczycy.

ZOBACZ TAKŻE:

Autor: Prof. dr n. med. Marcin Barczyński jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, z podspecjalizacją w zakresie chirurgii endokrynologicznej w SCM clinic w Krakowie. Jest prezesem Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów. W SCM clinic przeprowadza zabiegi z zakresu chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i onkologicznej, jest także diagnostą ultrasonograficznym.