Zamknij

Raka prącia można pomylić z chorobą weneryczną. Na co zwrócić uwagę?

19.07.2022
Aktualizacja: 19.07.2022 16:35

Rak prącia (penisa) to stosunkowo rzadki nowotwór, który bywa mylony z chorobą weneryczną. Zmiany na penisie, podejrzana wydzielina to objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, a bywają zatajane z powodu strachu, kompleksów. Jak rozpoznać raka penisa? Jakie objawy powinny niepokoić? WYJAŚNIAMY.

Objawy raka penisa
fot. Sutterstock

Rak penisa (rak prącia) to nieprawidłowy rozrost komórek nowotworowych wywodzących się z prawidłowych tkanek prącia, powodujący zajęcie początkowo tkanek tworzących członek, a następnie okolicznych węzłów chłonnych i struktur. Rak prącia wpływa na funkcjonowanie narządu i może spowodować jego trwałe uszkodzenie.

Najczęściej występującym typem raka prącia jest SCC (rak płaskonabłonkowy), który dotyczy nawet 95 proc. wszystkich przypadków raka penisa. 

Objawy raka prącia. Na co zwrócić uwagę?

Nowotwór może zlokalizować się w obrębie całego narządu, ale najczęstszą lokalizacją są żołądź oraz napletek. 

Wczesnym objawem raka prącia jest najczęściej zmiana skóry - zmiana koloru, jej ścieczenie lub uwypuklenie. Może też pojawić się owrzodzenie (nadżerka) lub guzek. Czasami pojawia się czerwoną, aksamitną wysypką, małymi krostkami lub płaską, brązową, błyszczącą naroślą. 

Chorym towarzyszą zazwyczaj upławy i wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, wyczuwalne zwłaszcza po odsunięciu napletka.

Innym charakterystycznym objawem raka prącia jest opuchlizna na napletku.

Może też wystąpić powiększenie, opuchlizna węzłów chłonnych pachwinowych, które przybierają rozmiar fasoli i wystają ponad skórę.

Leczenie raka prącia. Czy konieczna jest amputacja?

Podstawą leczenia jest usunięcie guza, zazwyczaj z okolicznymi węzłami chłonnymi. Jeśli to możliwe, stosuje się tzw. zabiegi oszczędzające, czyli ablację laserem guza pierwotnego prącia, zabieg techniką Mohsa, miejscowe wycięcie guza, terapię fotodynamiczną lub niszczenie guza za pomocą niskich temperatur.

W ciężkich przypadkach konieczne jest zastosowanie zabiegów radykalnych stosowanych - częściową amputację prącia lub całkowitą amputację prącia z wyłonieniem ujścia zewnętrznego cewki.

W leczeniu raka prącia stosuje się także radio- i chemioterapię. Po zakończeniu leczenia potrzebna jest także pomoc psychologa, ponieważ jakość życia pacjentów ulega pogorszeniu. Niektórzy, pomimo skutecznego leczenia choroby, nie wykazują życiem seksualnym, mają problem z odnalezieniem się w kontaktach romantycznych i towarzyskich. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie terapii. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zwrotnikraka.pl, onkologia.org.pl