Zamknij

Te objawy świadczą o raku piersi u mężczyzn. Nie przegap ich

18.10.2021
Aktualizacja: 18.10.2021 08:13

Mężczyźni również mogą chorować na raka piersi. Dowiedz się, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i kiedy trzeba udać się do lekarza.

Rak piersi u mężczyzn objawy
fot. Shutterstock
  1. Jakie objawy mogą świadczyć o raku piersi u mężczyzn?
  2. Jak wygląda diagnoza i leczenie raka piersi u mężczyzn?
  3. Jakie są rokowania w przypadku raka piersi u mężczyzn?
  4. Jakie mogą być przyczyny raka piersi u mężczyzn?
  5. Mammografia również dla mężczyzn – apel lekarzy

Jakie objawy mogą świadczyć o raku piersi u mężczyzn?

Grudka lub zgrubienie w okolicy piersi, zmiany na skórze, takie jak wgłębienie, zmiana koloru czy łuszczenie się, a także zmiany w obrębie samej brodawki, np. wklęśnięcie, zaczerwienienie, łuszczenie, pojawienie się wydzieliny z sutka – to objawy, które mogą sugerować nowotwór piersi u mężczyzn. W przypadku jakichkolwiek niepokojących oznak należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje chorego na dalszą diagnostykę.

Jak wygląda diagnoza i leczenie raka piersi u mężczyzn?

U mężczyzn, podobnie jak u kobiet, aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę rutynowo zleca się mammografię, lub badanie USG piersi. Badania te mogą być również wykonywane profilaktycznie u mężczyzn z podwyższonym ryzykiem raka piersi, np. jeśli podobne przypadki występowały w jego rodzinie.

Leczenie raka piersi zwykle obejmuje zabieg chirurgiczny o zasięgu zależnym od stopnia zaawansowania choroby. Onkolodzy dysponują też chemioterapią, radioterapią, hormonoterapią. Do dostępnych metod dochodzi także terapia celowana oparta na przeciwciałach monoklonalnych, które oddziałują głównie na komórki raka, oszczędzając zdrowe.

Jakie są rokowania w przypadku raka piersi u mężczyzn?

Na nowotwory piersi choruje stosunkowo niewielu mężczyzn (około 1 proc. nowotworów piersi dotyczy mężczyzn). Na przykład złośliwego raka sutka w Stanach Zjednoczonych – według danych American Society of Clinical Oncology – diagnozuje się co roku zaledwie u 2,6 tys. panów. Niestety ponad 500 z nich umiera.

Przyczyn tych smutnych statystyk jest wiele, jedną z nich jest zbyt późne wykrycie choroby, gdy jest ona w zaawansowanym stadium. Niestety mężczyźni nie mają rutynowo zlecanego badania USG piersi czy mammografii. Niewielka jest również wiedza na temat nowotworów piersi u mężczyzn.

Jakie mogą być przyczyny raka piersi u mężczyzn?

Przyczyny schorzenia nie są dobrze poznane, choć można wymienić pewne czynniki, które zwiększają zagrożenie. Częściej chorują starsi mężczyźni, zwykle po 60. roku życia. Ryzyko podnosi także ekspozycja na estrogen, np. w wyniku niektórych terapii, na przykład przy leczeniu raka prostaty. Bardziej narażeni są też panowie z rodzinną historią nowotworu piersi, a także chorujący na raka prostaty, czy jelita grubego Dodatkowe ryzyko stwarzają również inne schorzenia, np. zwłóknienie wątroby, czy otyłość, które zaburzają gospodarkę hormonalną. Podobnie, zagrożenie podnoszą choroby jąder, czy operacja usunięcia jądra, a także wcześniejsza radioterapia. Znaczenie mają również czynniki genetyczne. Wiadomo na przykład, że ryzyko jest wyższe u mężczyzn z syndromem Klinefertera, którzy mają dodatkowy chromosom X. Podobnie jak u kobiet chorobie sprzyjają też niektóre mutacje w konkretnych genach, które można odziedziczyć od rodziców. Mowa np. o genie BRCA2, którego mutacje mogą też zwiększać ryzyko raka prostaty.

Ważne!

Przy rodzinnej historii nowotworów, warto swoją sytuację skonsultować z lekarzem, ponieważ dostępne są już odpowiednie genetyczne testy, wskazujące, czy istnieje dodatkowe ryzyko. Specjaliści wszystkim zalecają jednocześnie dbanie o prawidłową wagę i regularne ćwiczenia.

Mammografia również dla mężczyzn – apel lekarzy

Naukowcy z New York University Langone Medical Center w artykule na łamach periodyku „Radiology” zaapelowali, by mężczyźni – podobnie jak kobiety – poddawali się rutynowej mammografii, zwłaszcza Ci obciążeni dodatkowym ryzykiem tej choroby. To może znacznie poprawić prognozy choroby.

– Mężczyźni obecnie nie mogą korzystać z żadnych sformalizowanych zaleceń dotyczących badań przesiewowych. Z tego powodu rak piersi jest u nich wykrywany w zaawansowanym stadium i przez to rezultaty leczenia są gorsze, niż w przypadku kobiet – tłumaczy prof. Yiming Gao, autorka artykułu i dodaje, że jej zespół wykazał, że mammografia pozwala wykryć raka na wczesnym etapie, gdy złośliwe komórki jeszcze nie rozprzestrzeniły się do węzłów chłonnych, a to poprawia szanse na przeżycie mężczyzn.

–  Pokazaliśmy, że rak sutka u mężczyzn nie musi być wykrywany, dopiero gdy zacznie dawać objawy –  tłumaczy prof. Gao.

Źródło: PAP Marek Matacz/ Radiology