Zamknij

Ten objaw może świadczyć o raku pęcherza moczowego. Nie lekceważ go

14.05.2021
Aktualizacja: 14.05.2021 10:55

Rak pęcherza moczowego jest zbyt późno wykrywany, co zmniejsza szansę całkowitego wyleczenia. Dowiedz się, jaki jest charakterystyczny objaw tej choroby.

Rak pęcherza moczowego objawy
fot. Shutterstock

Rak pęcherza moczowego to bezwzględny zabójca, o ile choroba nie zostanie wcześnie rozpoznana i o ile nie zostanie wdrożone właściwe leczenie przez dedykowane do tego agendy urologiczne – uważa prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

W Polsce na raka pęcherza moczowego zapada rocznie około 7 tysięcy osób, z czego około 4 tysięcy umiera. Wśród pacjentów mających nowotwory mężczyźni z nowotworem pęcherza zajmują czwarte miejsce, a kobiety 12. Jest on też na drugim miejscu pod względem częstości występowania wśród nowotworów urologicznych, zaraz po raku gruczołu krokowego.

Zdaniem specjalistów rak pęcherza moczowego jest nowotworem, o którym mówi się zbyt mało. Tymczasem wczesne wykrycie tej choroby daje szansę na całkowite wyleczenie. Niestety w Polsce około 15-20 proc. pacjentów otrzymuje diagnozę, dopiero gdy nowotwór jest już zaawansowany.

Rak pęcherza moczowego: wczesne objawy

Pierwszym charakterystycznym objawem raka pęcherza moczowego jest pojawienie się krwi w moczu, któremu nie towarzyszy ból.

– Szybkie pojawienie się krwiomoczu bezbólowego, tak samo jak jego szybkie ustąpienie, jest niekiedy pierwszym głównym i zasadniczym sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego w obrębie górnych i dolnych dróg moczowych – tłumaczył prof. Chłosta. I dodał: – Najistotniejsze jest rozstrzygnięcie, czy krwiomocz jest pochodzenia nowotworowego. Każdorazowy krwiomocz, występujący u ponad 80 proc. chorych, jest podstawą do tego, by rozpocząć działania za pomocą narzędzi, którymi dysponuje urolog, celem potwierdzenia lub wykluczenia nowotworu pęcherza moczowego.

Zdaniem eksperta za rozpoznanie chorego oraz prowadzenie go potem przez całe życie odpowiada właśnie urolog.

Rak pęcherza moczowego: przyczyny

Głównym czynnikiem ryzyka pojawienia się nowotworu pęcherza moczowego jest palenie tytoniu. Rezygnując z tego nałogu, można aż o 80 proc. obniżyć ryzyko tej choroby.

– Pewne substancje zawarte w dymie nikotynowym łączą się z elementami występującymi we krwi i są wydalane z moczem. Są to najczęściej metabolity tryptofanu, które działają drażniąco na nabłonek dróg moczowych i pęcherza. Te metabolity, wywołując przewlekłe drażniące działanie, stanowią podstawę do rozwoju raka pęcherza moczowego – tłumaczy prof. Chłosta.

Rak pęcherza moczowego: leczenie

Leczenie tego nowotworu opiera się na operacyjnym usunięciu zmian nowotworowych, a w przypadku dużego zaawansowania choroby całego pęcherza moczowego, co często wymaga potem wyłonienia tzw. urostomii. Stosuje się też przedoperacyjną i pooperacyjną chemioterapię. Obecnie pojawiły się też nowe terapie – immunoterapia o naukowo potwierdzonej skuteczności.

Badanie z losowym doborem chorych, w którym stosowano po chemioterapii podtrzymujące leczenie za pomocą immunoterapii, wykazało, że pacjenci, którzy je otrzymali, mieli całkowitą przeżywalność dłuższą średnio o 10 miesięcy, a ryzyko zgonu zmniejszyło się o 30 proc. w porównaniu do grupy placebo. Zdaniem prof. dr hab. n. med. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej, są to wyjątkowo przekonujące efekty do zastosowania immunoterapii, która mobilizuje własne mechanizmy organizmu do dodatkowego zwalczania komórek nowotworowych.

– Brakuje nam dostępu do nowoczesnych leków onkologicznych na zaawansowanego raka pęcherza. Na immunoterapię, która bezdyskusyjnie poprawia rokowanie chorych, czekamy od kilku lat i doczekać się nie możemy – mówił prof. dr hab. n. med. Piotr J. Wysocki, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. I dodał, że w efekcie działań związanych z pandemią koronawirusa musimy się spodziewać, że w najbliższych kilkunastu miesiącach nastąpi gwałtowny wzrost liczby chorych na zaawansowanego raka pęcherza, którzy będą wymagali agresywnego leczenia systemowego.

Eksperci wskazują na konieczność utworzenia kompleksowych ośrodków specjalistycznych leczenia raka pęcherza, gdzie chory miałby dostęp do specjalistów z kilku dziedzin, m.in. urologów, radioterapeutów i onkologów klinicznych, a także na potrzebę powołania tzw. opiekunów pacjenta, którzy pomagaliby mu przejść skomplikowaną drogę przez wszystkie fazy leczenia już od momentu postawienia diagnozy.

– Pacjenci na etapie diagnozy i potem na niektórych etapach leczenia czują się zagubieni, nie wiedzą, do kogo się skierować. Oni i ich opiekunowie powinni mieć bardzo konkretna wiedzę – wskazywała Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Materiały prasowe kampanii „Rak pęcherza – wykryj i wylecz” organizowanej przez Koalicję Pacjentów Onkologicznych/ PAP