Zamknij

Objawy gastryczne mogą być maską raka jajnika

06.05.2022
Aktualizacja: 06.05.2022 11:40

Problemy gastryczne, takie jak wzdęcia i uczucie pełności w brzuchu mogą być maską raka jajnika. Utrzymujących się przez dłuższy czas problemów ze strony jelit nie wolno lekceważyć. Ekspert wyjaśnia, że oprócz wizyty u lekarza POZ i gastrologa, warto też odwiedzić ginekologa i wykonać niezbędne badania.

Problemy gastryczne
fot. Shutterstock
  1. Objawy gastryczne mogą być maską raka jajnika
  2. Jakie badania mogą wykryć raka jajnika?

Rocznie ok. 3,8 tys. kobiet choruje na raka jajnika, połowa z nich umiera. Wykrywalność tego raka w Polsce wciąż jest słaba, jest to też choroba trudna do leczenia.

Profesor dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, konsultant krajowym w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że kobiety zgłaszają się zbyt późno do lekarza, w zaawansowanym stadium choroby. Na późną wykrywalność raka jajnika wpływa m.in. wciąż jeszcze w wielu rejonach kraju nierówny dostęp do lekarza i usług medycznych, czy tabu związane z chorobami kobiecymi. Nie bez znaczenia jest też bagatelizowanie objawów.

Rak długo rozwija się w ukryciu nie dając żadnych objawów, lub objawy dyskretne, często w postaci problemów gastrycznych, które są bagatelizowane lub przypisywane chorobom jelit, żołądka i innym przypadłościom. 

Objawy gastryczne mogą być maską raka jajnika

- Bywa, że pacjentki mają dolegliwości żołądkowo-jelitowe i przez długie tygodnie są prowadzone w gabinetach lekarza POZ czy gastrologa. Tymczasem, jeśli po 3 czy 4 tygodniach leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych nie ma efektu, a dodatkowo kobieta jest w wieku okołomenopauzalnym, to warto, by zgłosiła się do kontroli u ginekologa, bo być może przyczyna jej dolegliwości tkwi gdzieś indziej. Jeśli ma niespecyficzne objawy brzuszne, warto, żeby mimo wszystko odwiedziła ginekologa, nawet jeśli odwiedziła go pół roku wcześniej, bo może się okazać, że przez te pół roku coś niepokojącego zaczęło się dziać i warto to skontrolować. Objawy gastryczne mogą być maską nie tylko raka jajnika, ale też innych nowotworów — wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński.

Warto więc przełamać mit, że problemy ze strony jelit, oznaczają tylko chore jelita. Myślę, że interniści powinni bardziej holistycznie podchodzić do pacjentek, nie skupiać się wyłącznie na łagodzeniu objawów, a gastrolodzy – leczeniu w ramach swojej tylko specjalności.

Objawy raka jajnika to najczęściej:

  • objawy dyzuryczne (bolesne oddawanie moczu, parcie na pęcherz, częste oddawanie moczu, trudności w trzymaniu moczu)
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • uczucie pełności w brzuchu,
  • bóle w podbrzuszu,
  • ból miednicy i brzucha,
  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • szybkie uczucie pełności podczas jedzenia.

Jakie badania mogą wykryć raka jajnika?

Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński przekonuje, że raka jajnika najłatwiej jest wykryć przez regularne wizyty u ginekologa i badania ultrasonograficzne (przezpochwowe i jamy brzusznej), a jeśli są jakieś wątpliwości, można zrobić badania markerowe, np. testy ROMA, które są kompilacją dwóch markerów: antygenu Ca 125 (z ang. carcinoma antygen 125) i HE4 (ang. human epididymis protein 4).

- To pozwala przy regularnym monitorowaniu sprawdzać, czy coś niepokojącego się nie pojawia. Aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że ta metoda jest tak skuteczną metodą profilaktyki, jak w przypadku raka szyjki macicy jest cytologia, czy w przypadku raka piersi mammografia. Ale na pewno w niektórych przypadkach potrafi w miarę wcześnie pokazać, że coś się dzieje i wtedy należy przeprowadzić dokładniejsze badania — wyjaśnił specjalista.

Ekspert wymienił kilka zachowań, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika. To przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia i unikanie używek. Prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński wskazał też, że istotna jest kwestia utrzymania prawidłowej masy ciała, ponieważ u pacjentek otyłych proces kancerogenezy przebiega szybciej. Także blokowanie owulacji u kobiet, które stosują terapię antykoncepcyjną, może spowodować, że ten proces rozwija się rzadziej.

- Poza tym istotne jest poznanie swojego rodowodu rodzinnego i tam, gdzie jest on obciążony, regularniej umawiać wizyty u lekarza ginekologa. I wreszcie, kiedy pojawi się problem ze strony układu gastrycznego – wczesne reagowanie i skontaktowanie się też z ginekologiem, a nie tylko z lekarzem internistą czy gastrologiem — podkreślił lekarz.

Źródło: Justyna Sokołowska/PAP, Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, zwrotnikraka.pl