Zamknij

Objaw Hutchinsona charakterystyczny dla czerniaka. Jak rozpoznać?

20.05.2022
Aktualizacja: 20.05.2022 16:05
Czerniak paznokcia
fot. Shutterstock

Masz ciemny paznokieć? To powód do niepokoju. Jeśli przebarwienie nie ustępuje i rozprzestrzenia się w stronę wałów paznokciowych (miękkiej tkanki otaczającej płytkę paznokcia), to może wskazywać na objaw Hutchinsona charakterystyczny dla czerniaka. Co powinno niepokoić? Sprawdź, jak rozpoznać objaw Hutchinsona.

  1. Objaw Hutchinsona charakterystyczny dla czerniaka. Jak go rozpoznać?
  2. Diagnostyka czerniaka paznokcia. Jakie badania wykonać?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Wywodzi się z komórek zwanych melanocytami, które wytwarzają barwnik — melaninę. Barwnik ten sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą wystąpić także w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.

Czerniak paznokcia i podpaznokciowy jest rzadką, ale jedną z najtrudniejszych diagnostycznie odmian czerniaka. Ze względu na późną wykrywalność, brak wczesnej reakcji pacjentów oraz rozpoznawanie w fazie znacznego zaawansowania klinicznego, czerniak paznokcia zaliczany jest do najgorzej rokujących odmian tego złośliwego nowotworu. 

Objaw Hutchinsona charakterystyczny dla czerniaka. Jak go rozpoznać?

Objaw Hutchinsona to obecność plamy barwnikowej przechodzącej z płytki paznokciowej na obrąbek paznokcia — ciemne zabarwienie tkanek miękkich otaczających płytkę paznokciową. Objaw ten często towarzyszy destrukcji płytki paznokciowej i świadczy zazwyczaj o zaawansowaniu choroby nowotworowej.

Objaw Hutchinsona: researchgate.net(Phoebe Rich)
fot. Objaw Hutchinsona: researchgate.net(Phoebe Rich)

Diagnostyka czerniaka paznokcia. Jakie badania wykonać?

Czerniak paznokcia i czerniak podpaznokciowy jest bardzo trudny do rozpoznania. Bardzo przypomina krwiak pod paznokciem, dlatego też niejednokrotnie jest lekceważony. Czasami bardzo przypomina grzybicę płytki paznokcia. Aby rozpoznać czerniaka, należy wykonać badanie dermatoskopowe lub videoskopowe.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: akademiaczerniaka.pl, "Diagnostyka dermoskopowa czerniaka podpaznokciowego" autorstwa: Grażyny Kamińskiej-Winciorek z Ośrodka Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Nowotworów w Katowicach i Radosława Śpiewaka z Zakładu Dermatologii Doświadczalnej i Kosmetologii, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie